Община Видин осигури финансова подкрепа за разкопките на Бонония до края на месец ноември. Кметът на общината д-р Цветан Ценков и заместник-кметът Борислава Борисова посетиха общинският терен в близост до Професионална гимназия „Михалаки Георгиев“ където се извършват проучвателните работи на античния римски град Бонония. Средствата от общинския бюджет, които са отделени за разкопките са в размер на 20 000 лв. Благодарение на това археологическият екип има възможност да продължи работа на обекта до края на ноември.
Ръководителят на разкопките доц. Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН представи резултатите до момента.
„Сега работим точно със средствата, осигурени от Общината. В цялата история на проучването на Бонония това са най-големите и най-активните разкопки – започнаха още септември и продължават вече два месеца, с 30 работници и 7-8 души археологически екип, много архитекти, геодезисти, реставраторите идват другата седмица“, обясни доц. Димитров.
Той подчерта, че потенциалът на антична Бонония е огромен. „Тук е най-голямата крепостна стена, откривана в цяла България. Широчината на крепостния зид е 4 метра. За сравнение, в Рациария, столицата на провинцията, крепостната стена е широка 2,20 метра, във Филипопол – 2,50 метра. Така че Бонония е наистина уникално силно укрепена римска крепост, с десетоъгълни кули. Единственият аналог на такава мощна крепостна система от римската епоха има в Зайчар, във Феликс Ромулиана“, посочи археологът.
Той допълни, че намеренията са догодина да продължи цялостното проучване на терена. Целта е да се свържат разкопките на стария северен сектор – Кула №8, с разкритата през тази година Кула №10. Така в края на 2022 година ще бъдат напълно проучени две крепостни кули и над 100 метра от крепостната стена на Бонония. Според доц. Димитров това ще е великолепна даденост в центъра на града за развитието на туризма. Ръководителят на разкопките сподели, че подкрепата на Община Видин е гарант, че с всяка следващата година ще е възможно мащабът на проучването да бъде увеличаван.
Кметът на Видин д-р Ценков посочи, че благодарение на отпуснатите от общинския бюджет средства е станало възможно постигането на такива значими резултати. Той обаче допълни, че е необходимо много по-сериозно финансиране, което на този етап не е във възможностите на Общината.
„И общинското ръководство, и археологическият екип ще настояваме пред следващите български правителства да заделят от бюджета на страната поне половин милион лева за Рациария и Бонония, защото двата обекта са свързани. Видин има огромен потенциал да се развие като туристическа дестинация на база на многопластовата история и на уникалните си природни дадености“, заяви д-р Ценков. Той увери, че Общината е готова да предприеме необходимите административни процедури, така че разкопките да могат да продължат и в съседни имоти, които също са общински, като се достигне почти до Военното окръжие. По този начин ще се създаде един много значим туристически атракцион. Видинският кмет сподели, че е обсъждано разкопките да обхванат и района на крепостта „Баба Вида“, където направеното геофизично заснемане е показало наличието на още една от кулите, разположена на северната крепостна стена на Бонония. Има идея и в общинска сграда в непосредствена близост до настоящите разкопки, която е останала от стария еврейски квартал, да се направи музей с находки от римската крепост. В началото на 2021 година около 15 000 лв. са отделени от бюджета на Община Видин за почистване на Шарампоя и за разкопки, обясни заместник-кметът Борислава Борисова. Тя допълни, че това, както и отпуснатите впоследствие 20 000 лв. за обект „Антична Бонония“, са доказателство, че общинското ръководство осъществява правилните политики, целящи превръщането на Видин в предпочитана туристическа дестинация.