Проблемите в Западните Балкани остават. Ревизионизмът не си е отишъл. Виждаме го в поведението на Белград. Донякъде съм изненадан от тази продължаваща политическа инерция на снизходителност към най-голямата държава от Западните Балкани. Много по-категорично трябва да бъде поведението на Брюксел и на по-влиятелните държави, които имат преки контакти и могат да влияят на събитията в региона. Пукнатините са много сериозни от Белград към Босна и Херцеговина, Черна гора и Косово, което е най-горещата точка, но и към РС Македония.

Това, което мен лично ме притеснява, тъй като тя е в центъра на моето внимание, е, че не виждам необходимите политически сигнали за някаква промяна в тяхното политическо поведение и в начина по който общуват с България, дори и след сигнала, който беше даден от Европейския съюз по време на Френското председателство. Това за мен е много сериозен проблем и когато се говори, че тези антибългарски перманентни атаки през последните месеци срещу българските културни клубове и срещу отделни хора били вторични трусове на българската позиция за бързото приемане в ЕС, това говори или за тотално непознаване или за вероятна липса за самокритичност. Искрено се надявам, че това може да бъде променено и в това отношение е необходимо единодействието и постоянството в позицията на страните от ЕС.

по БГНЕС, снимка ФАКТИ.БГ , проф. Ангел Димитров е общественик, историк и дипломат. Неговият анализ е част от интервю, дадено за БНР.