Традиционното проучване на „Алфа Рисърч“ на старта на поредните, седми предсрочни избори очертава сложна, тревожна за избирателите и в много отношения, непредвидима за политиците картина, в която сблъсъци и обрати няма да са изключени до преброяването на последната бюлетина. Българските избиратели влизат в кампанията изморени и демотивирани от безплодността на юнските избори и от все по-голямата неспособност на партийните елити да носят отговорност и да овладяват сложни политически ситуации, обобщават социолозите. На старта на кампанията ГЕРБ отново се позиционира като първа политическа сила (23,9%) с незначително по-нисък резултат от този на последните парламентарни избори. След разпада на ДПС в битката за второто място влизат ПП-ДБ (14,4%) и Възраждане (14,2%). Макар да запазват относително най-висок дял твърди симпатизанти, и при трите политически сили е налице своеобразен стъклен таван, който не могат да пробият. Ако кампанията не доведе до рязка активизация, висока е вероятността всяка една от тях да отбележи загуба на гласове в абсолютен брой, респ. по-слабо доверие и подкрепа в обществото.
Една от най-интересните битки е безспорно между крилата в ДПС. На старта на кампанията, отчитайки всички трудности в измерването на този специфичен вот, „Алфа Рисърч“ регистрира следните резултати – 7,9% за „Алианс за права и свободи“ (Ахмед Доган), 6,1% за „ДПС – Ново начало“ (Делян Пеевски). Социолозите акцентират върху няколко процеса:
- по-силна институционална и организационна мобилизация на привържениците на „ДПС – Ново начало“, отколкото на „Алианс за права и свободи“;
- недостатъчна разпознаваемост на крилото около Доган с новото име – дистанцията между подкрепата за всяка от двете формации варира с около 3 пункта в зависимост от това, дали се използва само името по регистрация, или се отбелязва и името на лидера;
- много силно изразено географско разпределение на вота за двете крила.
Успоредно с това, на редица места се очакват много оспорвани битки, тъй като се оформят силни ядра в полза и на едната и другата фракция, които до последно ще спорят за надмощие. На старта на кампанията може да се очаква, че ако няма извънредни обстоятелства, и двете ДПС-та ще влязат в парламента, като съотношението на силите между тях тепърва ще се изяснява. Общият сбор и от процентите, и от гласовете им обаче, ще е под постигнатия в 50-ото Народно събрание, поради изразеното нежелание на не малка част от турския етнос за участие в тези избори. Широкото ляво обединение около БСП не успява да постигне мобилизация и да противодейства на негативния тренд в левицата. С резултат от 6,3% БСП бележи едни от най-ниските си стартови стойности. Близък е резултатът и за ИТН (5,4%), но към момента може да се очаква, че и двете формации ще прескочат изборната бариера. Около чертата гравитират няколко партии, но не е изключено протестният вот да изтласка нагоре и други екзотични образувания. След величествения разпад на Величие, партията върви надолу, но както тя, така и други партии, могат да съберат отломки от протестен вот и при ниска избирателна активност да прескочат изборната бариера. 61,6% от анкетираните от „Алфа Рисърч“ пълнолетни граждани определят настоящата ситуация като „изключително тревожна, с дестабилизация и неработещи институции“. Това мнение доминира във всички социални и електорални групи, като малко по-слабо критични са единствено част от жителите на големите градове и симпатизантите на ГЕРБ.