Д-р Фатима Ебрахими е изобретила нова концепция за ракетен двигател с термоядрен синтез, който може да отведе хората до Марс и отвъд него. Физикът, който работи в Лабораторията по физика на плазмата в Принстън на Министерството на енергетиката на САЩ, е проектирала ракетата, която ще използва магнитни полета за изстрелване на плазмени частици – електрически зареден газ – във вакуума на космоса. Съгласно втория и третия закон за движение на Нютон, запазването на импулса би означавало, че ракетата е била задвижвана напред – и то със скорост 10 пъти по-бърза от сравнимите днес устройства.

Докато настоящите космически доказани плазмени двигатели използват електрически полета за задвижване на частиците, новата конструкция на ракетата ще ги ускори, използвайки магнитно повторно свързване. Този процес се среща в цялата Вселена, но е най-забележим за човечеството на повърхността на слънцето. Когато линиите на магнитното поле се сближат там, преди да се разделят и след това да се свържат отново, те произвеждат огромно количество енергия. Подобна енергия се произвежда в торообразни машини, известни като токамаци, устройство за магнитно задържане, което също е водещ кандидат за практичен реактор за ядрен синтез.

Идеята ми дойде през 2017 г., докато седях на палубата и мислех за приликите между изпускателната тръба на автомобила и високоскоростните частици отработени газове, казва тя. Ядреният синтез е силата, която задвижва слънцето и звездите. Той комбинира леки елементи под формата на плазма – горещото, заредено състояние на материята, съставено от свободни електрони и атомни ядра, което представлява 99% от видимата Вселена – за генериране на огромни количества енергия. Ако реактор, функциониращ на същите принципи, може да бъде пресъздаден на Земята, това би осигурило практически неизчерпаем източник на енергия за генериране на електроенергия.

Новата концепция на д-р Ебрахими се представя много по-добре от съществуващите плазмени тласкачи при компютърни симулации – генерира отработени газове със скорости от стотици километри в секунда, 10 пъти по-бързи от тези на другите тласкачи. Тази по-бърза скорост на пътуването на космически кораб може закара астронавтите до външните планети на Слънчевата система, смята д-р Ебрахими. Тя подчерта, че нейната концепция за тласкащото устройство произтича директно от нейните изследвания в областта на термоядрената енергия. Следващата стъпка е изграждането на прототип.

По материали на Sky News / Великобритания