Клисурският манастир „Св. св. Кирил и Методий“ е действащ девически православен манастир във Видинска епархия. Намира се в Северозападна България, област Монтана, община Вършец, в землището на село Бързия. Основан през XIII век. По време на османското владичество многократно е разрушаван. Възстановен в края на XIX век.
Манастирът е многократно опожаряван, разрушаван и наново съграждан от християнското население. През Възраждането е възстановен от йеромонах Антим, със светско име Александър Дамянов, от Берковица. През 1869 г. той построява магерницата, а след това параклиса „Свети Никола“ и аязмото. От 1887 до 1890 г. е съградена и църквата „Св. равноапостоли Кирил и Методий“. Архимандрит Антим – ктитор и игумен на манастира умира през 1922 г. Друг виден дарител на манастира е Илия Стоянов. Църквата и манастирът са реставрирани през 1936 година, в който последен вид са се запазили до днес. Реставрацията е дело на самоковски майстори, които изработват и иконостаса. Стенописите зографисват Господин Желязков, а след кончината му при падане от скелето в купола, дъщерята и зетят на художника Олга Богданова и проф. Георги Богданов. В манастира има още и отделни иконописни творби на руски художници. В манастира има дела и на майстори от Дебърската художествена школа.
Клисурският манастир, духовен център на Видинска митрополия, се намира в живописна местност, посещаван от хиляди наши и чуждестранни туристи.