Близо 134 милиона случая на коронавирус са били регистрирани по света от началото на пандемията, съобщи агенция Франс прес, цитирайки свое преброяване въз основа на официални информации към 10 ч. по Гринуич. Почти 2,904 милиона човека от заразените са починали. Регистрираният брой на случаите на коронавирус по света е само част от реалния. Някои страни тестват само хора в тежко състояние, а голям брой бедни държави не са в състояние да правят достатъчно тестове. Все пак с увеличаването на наличните тестове и подобряването на методите за проследяване на контактите на заразените, броят на отчитаните случаи като цяло е нараснал. Голяма част от заразените с коронавируса оздравяват. Част от тях обаче продължават да имат симптоми със седмици и дори с месеци. Вчера по света са били регистрирани близо 800 хиляди нови случая на коронавирус. 13 619 души са починали. Най-много смъртни случаи през последното денонощие има в Бразилия (4249), следвана от Съединените щати (999) и Полша (780). САЩ са най-тежко засегнатата от пандемията държава, с най-много заразени (31,003 милиона) и починали (над 560 хиляди). Следват Бразилия (над 345 хиляди починали от 13,279 милиона заразени), Мексико (повече от 206 хиляди починали от 2,267 милиона заразени), Индия (над 167 хиляди починали от 13,060 милиона заразени) и Великобритания (почти 127 хиляди починали от 4,370 милиона заразени). Чехия е на първо място по брой смъртни случаи на 100 хиляди жители (258). Следват Унгария (235), Босна (220), Черна гора (214) и България (202). По региони, най-тежко засегната е Европа (над 988 хиляди починали от 45,757 милиона заразени). Следват Латинска Америка и Карибите (повече от 817 хиляди починали от 25,833 милиона заразени) и Северна Америка (САЩ и Канада, с над 583 хиляди починали от 32,036 милиона заразени). Най-слабо засегнатият регион е Океания (1005 починали от над 39 хиляди заразени).
Сръбският здравен министър Златибор Лончар каза, че Сърбия може да въведе задължителна ваксинация срещу коронавирус на медицинските работници, за да ограничи разпространението на пандемията. „Не можем да позволим медицински работник да бъде заразен и тогава да питаме дали е бил ваксиниран“, каза Лончар за Ройтерс, като добави, че правителството може да обсъди предложението в близките няколко дни. Италия беше първата страна в Европа, въвела задължителна имунизация на медицинските работници по-рано тази седмица.
Около 2,7 милиона от 7-милионното сръбско население вече са ваксинирани с поне една доза ваксина срещу коронавирус. По този показател Сърбия е на осмо място в света. Премиерът Ана Бърнабич каза, че се очаква до края на април да бъдат имунизирани 40 процента от гражданите над 18 години. Въпреки сравнително високия процент ваксинирани вчера Сърбия регистрира 3625 новозаразени и 41 смъртни случая и обяви, че местата в болниците са почти запълнени. Когато пристигнаха първите ваксини през декември и януари, хората се редяха на опашки, за да бъдат ваксинирани, но постепенно интересът намаля. За да активизират имунизационната програма, властите започнаха кампания, при която видни личности, включително висш свещеник, говореха за ползата от ваксинацията, а президентът Александър Вучич се ваксинира в селцето Рудна Глава. „Аз не съм против ваксините. Но съм против недоизследваните ваксини. Не съм сигурен, че са достатъчно добре проучени, така че като лекар да мога да ги препоръчам на някого“, каза за Ройтерс Душан Остоич, стоматолог от Белград.
Хората под 55 години във Франция, на които е поставена само една доза от ваксината срещу КОВИД-19 на компанията АстраЗенека (AstraZeneca), ще получат друга ваксина при поставянето на втората доза. Решението е взето в момент, когато френското правителство се надява да овладее третата вълна на епидемията от коронавируса. Висшата служба по здравеопазване (HAS) обяви тази сутрин мярката, определена като „напълно логична“ от здравния министър Оливие Веран. Решението се отнася за повече от половин милион души, сред които и самият той. Веран получи първа доза от ваксината на АстраЗенека в началото на февруари като представител на здравните власти. За целта ще бъдат използвани РНК ваксините на компаниите Пфайзер (Pfizer) и Модерна (Moderna). Мярката ще засегне 533 000 души във Франция. Френските здравните власти са изправени пред нова трудна задача, свързана с ваксината на АстраЗенека, перипетиите около която са свързани, по-конкретно, с риска от кръвни съсиреци, които тя причинява в изключително редки случаи. Френските власти на 19 март взеха решение да преустановят употребата на ваксината на британско-шведската компания при ваксинирането на хора под 55 години. Повече от три месеца след началото на ваксинационната кампания във Франция, здравният министър приветства поставения вчера рекорд от 437 000 поставени дози за един ден, с което страната премина прага от 10 милиона души, получили поне първа доза. „Усилията на французите ще се отплатят“, увери Веран, който предпочита да говори предпазливо за „тенденция към стабилизация“, а не за „отстъпване“ на епидемията.
През последните 24 часа в Румъния са потвърдени 4942 нови случая на коронавирусна инфекция, а 134 души са починали, съобщава телевизия Диджи24. За пореден ден страната отчита рекорден брой пациенти в интензивните отделения – 1496 души. От началото на пандемията в Румъния са потвърдени 998 555 случая на КОВИД-19, 896 573 души са обявени за излекувани, а 24 867 души са починали. В болници в момента се намират 13 748 пациенти с КОВИД-19. Букурещ и 13 окръга в страната се намират в „червената зона“ със степен на заболеваемост над 3 на 1000 жители за последните 14 дни. Само четири окръга са в „зелената зона“ с под 1,5 случая на 1000 жители – Горж, Харгита, Марамуреш и Сучава. Най-тежка е ситуацията в южния окръг Илфов, където са регистрирани 8,50 случая на 1000 жители. Букурещ и окръзите Брашов, Клуж, Констанца, Хунедоара и Тимиш са с ниво на заболеваемост над 4, което означава, че за тях важи забрана за излизане от дома в интервала от 20.00 до 5.00 часа в петък, събота и неделя. В окръг Илфов, където заболеваемостта превишава 7,5 на 1000 жители, забраната е в сила през цялата седмица. Средната заболеваемост за страната е 3,86 на 1000 жители. Румънското правителство снощи прие решение за удължаване на състоянието на тревога в страната с още 30 дни, считано от 13 април.
Ваксинационни центрове в американския щат Северна Каролина заявиха, че са преустановили използването на ваксината срещу КОВИД-19 на компанията Джонсън и Джонсън (Johnson & Johnson), след като при най-малко 26 души са се проявили странични реакции, сред които припадане. Четирима ваксинирани са били откарани в болница за допълнителни изследвания. Щатските и федералните здравни власти разследват случая. Американските Центрове за контрол и превенция на заболяванията заявиха, че реакции като припадане не са рядкост след ваксинация, но въпреки това се запознават с докладите за странични реакции в Северна Каролина и още три щата. Очаква се всички откарани в болница в щата да се възстановят, казаха представители на местните здравни власти. Говорителката на Центровете за контрол и превенция на заболяванията Кристен Нордлунд заяви, че федералната агенция е информирана за страничните ефекти, които са се проявили при някои хора, на които е била поставена ваксината на Джонсън и Джонсън, в щатите Айова, Джорджия, Колорадо и Северна Каролина. Страничните реакции включват замаяност и учестено дишане. Нордлунд изтъкна, че Центровете за контрол и превенция на заболяванията работят заедно с представители на щатските и местните власти, за да преценят ситуацията. След направени тестове на ваксини федералната здравна агенция е стигнала до заключението, че няма причина за безпокойство. „Ваксините срещу КОВИД-19 са сигурни и ефективни. При много хора не се проявяват странични ефекти след ваксиниране срещу КОВИД-19, но при някои хора се наблюдават болка, подуване на мястото на поставяне на ваксината, треска или главоболие. Обикновено, тези реакции не траят дълго и означават, че тялото изгражда защита“, изтъкна Нордлунд.
Канцлерката Ангела Меркел планира да изземе от властите във федералните провинции контрола върху борбата с коронавируса в Германия. Причината е рекордният брой нови случаи на коронавирус, съобщи днес правителствен източник. Според него следващата седмица кабинетът в Берлин ще внесе законопроект, изработен в координация с провинциите, който включва налагането на „задължителни и всеобхватни спешни мерки в районите със 100 и повече случаи“ на 100 хиляди жители. При нива на заболеваемост под сто на 100 хиляди жители провинциалните власти ще запазват контрола върху мерките за забавяне на разпространението на вируса. Германия се мъчи да се справи с трета епидемична вълна и затова Меркел и премиерите на някои провинции призовават за налагане на строг локдаун за кратък период, докато страната прави опити да ускори ваксинационната си кампания. Институтът „Роберт Кох“ обяви днес, че за изминалото денонощие в Германия са регистрирани 25 464 нови случая на коронавирус – с 3576 повече в сравнение с преди седмица. На седемдневна база случаите са средно 100,4 на 100 хиляди души. От института предупредиха, че тези числа може да се променят след дългия уикенд около Великден, като картината ще стане по-ясна около средата на следващата седмица. Насрочената за понеделник среща на федералната канцлерка с премиерите на 16-те провинции, на която трябваше да се обсъди разширяване на ограничителните мерки, е отложена, каза правителственият източник.
Ваксинацията на туристическите работници в Хърватия ще започне в средата на април и приоритет ще бъде даден на служителите в хотелите и къмпингите, както и на осигуряващите настаняване в частни квартири и работещите в барове и ресторанти. Те ще бъдат последвани от административните служители в този сектор, съобщава „Ютарни лист“. На среща, проведена в правителството вчера, бе договорено, че след като бъдат ваксинирани хората над 65 години и хронично болните, туристическите работници са абсолютен приоритет в третата фаза на ваксинацията, за да може страната да има туристически сезон. Министърът на туризма и спорта Николина Бърняц заяви, че около 68 000 туристически работници трябва да бъдат ваксинирани, като в тази цифра не се включват сезонните работници. Правителството заяви, че служителите в някои служби за спешно реагиране вече са ваксинирани като служителите на армията, полицията, хърватската планинска спасителна служба. След като бъдат ваксинирани туристическите работници, от 1 май ще бъде направен план за действие за ваксинацията на други групи от населението. Сред тези групи са служители в образованието, полицаи, моряци, затворници, охранители в затвори, мигранти, продавачи, работници в производството и други.
Предлага се също репортерите да бъдат ваксинирани, особено тези, които работят на терен и са в близък контакт с други хора. Планът ще може да бъде изъпълнен само ако хората искат да се ваксинират, особено след развитията с ваксината на АстраЗенека, от която Хърватия е поръчала най-много дози, отбелязва „Ютарни лист“.
До 7 април ЕС е изнесъл 80,1 милиона дози ваксини срещу ковид, съобщи говорител на Европейската комисия.
Той отбеляза, че ваксините са били предназначени за 42 държави по света. ЕС е отхвърлил досега само една заявка за износ, за която вече бе съобщено. Утвърдени са били 531 заявки, уточни говорителят. По неговите думи държавите от ЕС имат отговорността сами да определят ваксинационната си политика, както и свободата да налагат по-строги мерки от препоръчаните от Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) по отношение на определени препарати. ЕК настоява за научен подход при определянето на тази политика и за съобразяване с мненията на ЕАЛ, добави говорителят.