По данни на СЗО от снощи от началото на пандемията в света са били потвърдени 149 216 984 случая на КОВИД-19, от които 51 419 852 в Европа. Починали са 3 144 028 човека с диагноза КОВИД-19. До четвъртък са били поставени 968 452 196 дози от ваксини.

ЕВРОПА

Над 50 милиона (50 021 615) души са били заразени с коронавируса в Европа от появата на вируса в Китай през декември 2019 г., сочи изчисление на АФП на базата на официални данни на властите на отделните страни.

ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ

През седмицата Европейският парламент се обяви за това бъдещото „удостоверение на ЕС за КОВИД-19“ – вместо цифровото зелено удостоверение, предложено от ЕК, – следва да бъде в сила за 12 месеца, но да не служи като документ за пътуване, нито като условие за упражняване на правото на свободно движение. Европейската комисия заяви, че Русия и Китай участват в създаването и разпространението на дезинформация, свързана с пандемията. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, каза, че туристите от САЩ ще имат правото да посещават ЕС в идните месеци, при условие че са ваксинирани. Комисията потвърди, че е завела дело срещу компанията „АстраЗенека“ за неизпълнени доставки на ваксини. Анкета на ЕК установи, че едва 19 на сто от българите биха се ваксинирали срещу ковид при първа възможност. По-нисък резултат се наблюдава само в Кипър – 16 на сто. През седмицата ЕК обяви, че очаква още през юли 70 на сто от пълнолетните европейци да бъдат ваксинирани.

БЕЛГИЯ

През седмицата Белгия помоли Германия да приеме пациенти с КОВИД-19, за да облекчи натоварването на своите интензивни отделения. Забранено бе влизането в страната на пътници от Индия, Република Южна Африка и Бразилия заради варианти на вируса.

ВЕЛИКОБРИТАНИЯ

Здравният министър Мат Ханкок се похвали, че вече повече от половината от хората в страната са получили поне по една доза от ваксина срещу КОВИД-19; общо 33,51 млн. човека в кралството имат първа доза, а над 12 млн. – и двете. В Шотландия антиковидните ограничения бяха смекчени.

ГЕРМАНИЯ

Демонстрации се състояха във Франкфурт, Хановер, Берлин и други германски градове в знак на протест срещу налагането на вечерен час като част от новите строги мерки срещу разпространението на коронавируса. Канцлерката Ангела Меркел заяви, че от юни страната ще бъде в състояние да предложи ваксини срещу КОВИД-19 на всички пълнолетни. Констатирано бе, че темпът на разпространение на коронавируса за последните седем дни е спаднал до 155 на 100 хиляди души – най-ниското му равнище от две седмици.
Берлин определи Индия, Катар, Оман, Тунис и Кабо Верде като рискови зони.

ИТАЛИЯ

Частично бяха облекчени правилата, въведени заради коронавируса. В цялата страна обаче остават в сила вечерният час, който започва в 22 ч. и продължава до 5 ч., правилото за носене на маски, дори на открито, освен за деца до 6 години и за спортни дейности, както и правилото за социална дистанция. Наложена бе забрана за пътници от Бангладеш да влизат в Италия.

ИРЛАНДИЯ

В страната бяха облекчени антиковидните ограничения.

МАЛТА

След седемседмично затваряне бяха отворени магазините, които не продават стоки от първа необходимост. Страната се готви за активен туристически сезон.

МОЛДОВА

От Китай пристигнаха 250 000 дози ваксина, включително дарени 150 000 дози от ваксината на компанията „Синофарм“ и закупени 100 000 дози от ваксината на „Синовак“.

НИДЕРЛАНДИЯ

След четири месеца на строг локдаун бяха отменени някои ограничения – вечерният час, наложен през януари, бе вдигнат. Магазините и откритите площи на ресторантите могат отново да работят при определени условия. Домакинствата вече имат право да приемат до двама гости у дома, вместо само по един, както беше досега.

ПОЛША

Властите планират постепенно разхлабване на коронавирусните мерки през следващия месец, тъй като броят на заразените с коронавирус намалява, а ваксинационната кампания отбелязва напредък,

ПОРТУГАЛИЯ

Президентът Марселу Ребелу де Соуза обеща извънредното положение да бъде отменено в петък, 30 април. На 25 април здравните власти не отчетоха нито един свързан с коронавируса смъртен случай за денонощието, което се случва за първи път от близо девет месеца.

СЛОВАКИЯ

Делът на желаещите да се ваксинират в Словакия се е увеличил почти двойно за последните шест месеца. Склонните да го направят сега са 61 процента при 36 на сто през октомври.

ФРАНЦИЯ

Децата от най-малките класове се върнаха в класните стаи след три седмици на затваряне на всички учебни заведения. Президентът Еманюел Макрон начерта пътна карта за облекчаване на антикоронавирусните рестрикции. Според плана, който ще е на четири етапа, началото на вечерния час ще бъде преместено от 19 ч. в 21 ч. от 19 май, а от 9 юни той ще започва дори в 23 ч. Предвижда се вечерният час да отпадне изцяло на 30 юни. От 19 май ресторантите, кафенетата и баровете във Франция ще могат да приемат клиенти в откритите си пространства.

ШВЕЙЦАРИЯ

Страната добави Индия в списъка си на високорисковите държави и пристигащите оттам са длъжни да останат под карантина.

САЩ

Американската Агенция за контрол на храните и лекарствата отмени ограниченията за прилагане на ваксината срещу КОВИД-19 на компанията „Джонсън и Джонсън“. През изтичащата седмица вицепрезидентката на САЩ Камала Харис заяви във виртуална реч пред ООН, че сега е моментът глобалните лидери да започнат сериозна работа как да отговорят на следващата пандемия.

ИНДИЯ

Броят на смъртните случаи от КОВИД-19 надхвърли 200 хиляди на фона на рекорден брой новозаразени заради недостиг на болничен персонал и на медицински кислород и други консумативи. Втората епидемична вълна причини до над 300 000 новозаразени на ден през последната седмица, претоварвайки болниците и крематориумите. Страната неколкократно постави световен антирекорд по брой на новозаразените с коронавируса за 24 часа. Съединените щати обещаха да дарят на Индия над 100 милиона долара за борба с коронавируса. На помощ се притекоха също Великобритания, Германия, Франция и други страни.

По материали на БТА