Доходите на всеки втори човек по света са спаднали заради коронавируса. Жителите на страните с ниски доходи са особено тежко засегнати от загубите на работни места или съкращенията на работното си време, показва проучване на института „Галъп“. Базираният в САЩ институт е проучил 300 000 души от 117 страни по света. Половината от имащите работа са печелели по-малко заради прекъсванията, свързани с коронавируса.
Това се равнява на 1,6 милиарда засегнати по света, отбелязва „Галъп“.
„Тези проценти варират от 76 на сто в Тайланд до 10 на сто в Швейцария“, отбелязват в изявление авторите на проучването. В Боливия, Мианма, Кения, Уганда, Индонезия, Хондурас и Еквадор, над 70 на сто от запитаните са съобщили, че получават по-малко, отколкото преди глобалната криза. В САЩ тази цифра спада до 34 на сто. Кризата с КОВИД-19 е засегнала работниците по цял свят, особено жените, които са свръхпредставени в нископлатени сектори като продажбите, туризма и хранителните услуги.
Проучване на „Оксфам“ в четвъртък показа, че жените по света са загубили приходи от 800 милиарда долара заради пандемията. Освен това над половината от запитаните са заявили, че временно са спрели да работят – или около 1,7 милиарда възрастни по света. В 57 страни, включително Индия, Зимбабве, Филипините, Кения, Бангладеш и Салвадор, над 65 на сто от запитаните са съобщили, че временно са спрели работа. По-слабо са засегнати предимно развитите страни с високи доходи.
По-малко от 1 от 10 в Австрия, Швейцария и Германия са спрели временно работа. В САЩ тази цифра е 39 на сто, показва проучването. Освен това един на всеки трима е загубил работата или частния си бизнес – което означава над 1 милиард души по света. Тези цифри също варират, от 3 на сто в Швейцария и 13 на сто в САЩ, до над 60 на сто във Филипините, Кения и Зимбабве.