Австрия се връща постепенно към нормалния начин на живот при спазване на строги норми. На 19 май подновяват дейност туристическият сектор, заведенията за хранене, културните и спортните събития. На пресконференция днес федералният канцлер Себастиан Курц обяви две тенденции, които са позволили тази голяма крачка към нормалността: бързите темпове на ваксиниране и отрицателната тенденция при новозаразените. За първи път от седем месеца броят на новозаразените за седмица е под 100 на 100 000 души, за първи път от октомври новозаразените в страната са под 1000 души и броят пациентите в интензивните отделения е намалял под 400 души. Разхлабените мерки включват и някои ограничения, които са ясно формулирани: Отпадат ограниченията за излизане от дома, но в часовете между 22 и 5 ч. в затворени помещения се допуска събиране на максимум четирима възрастни от две домакинства. На открито този лимит е 10 възрастни. Достъп до каквото и да било – посещение на фризьор, кино, театър, заведение, хотел, фигнесцентър – имат единствено лицата, които представят отрицателен тест, сертификат за получена ваксинация или за прекаран КОВИД-19. Антигенните тестове важат 48 часа, лабораторните ПСР-тестове – 72 часа. За ваксинираните с АстраЗенека, Пфайзер, Модерна и Джонсън енд Джонсън /еднократната ваксина/ важи правилото – свободният достъп е гарантиран 21 дни след поставяне на първата доза, но за период от три месеца. След поставяне на втора доза е гарантиран свободен достъп в продължение на девет месеца. Засега руската ваксина Спутник V не е призната в Австрия. Оздравелите от заболяването са освободени от тестване за шест месеца, зелена светлина получават и хората, които представят тест за антитела, не по-стар от три месеца.
Тържества с максимум 50 участници се допускат след уведомяване на местните власти за събитието седмица преди това, не е разрешено да се предлагат храна и напитки и разстоянието между лицата трябва да бъде минимум два метра. Мероприятия на закрито с максимум 1500 участници и на открито с максимум 3000 участници са разрешени единствено с получено разрешение от властите при представяне на концепция за предпазване от заразяване. Между групите посетители от различни домакинства е задължителна дистанция от два метра или поне една празна седалка. В обществения транспорт и влаковете е задължително носенето на маска от типа ФФП2, правилото се отнася и за търговската мрежа при спазване на минимална дистанция от два метра. В големите търговски обекти е въведен и лимит на клиентите и изискване за осигуряване на определена площ за всеки един клиент. В малките магазини се влиза поединично. В автомобилите, такситата, лифтовете и други превозни средства се допускат максимум две лица с маски на всеки ред седалки, ако не са от едно домакинство. Лифтовете могат да запълват до 50 % от капацитета си. В заведенията е задължителна регистрацията при посещение, по-дълго от 15 минути. Дистанцията е минимум два метра, на маса са допустими максимум четирима възрастни и шест деца. На открито броят им се увеличава до десет възрастни и до десет деца. Консумация е разрешена само за седящи. При ставане от масата задължително се поставя маска. Заведенията са отворени до 22 ч. Допуснатите в хотелите лица винаги трябва да носят със себе си документа, по силата на който имат право да пребивават там. Задължително е носенето на маски в общите помещения.
Достъпът във фитнесцентровете е само при условие, че лицата носят маски когато се придвижват в помещенията и спазват дистанция от два метра. По време на тренировка на уредите маската се сваля.
Културните събития също трябва да приключат до 22 ч., строгите мерки за спазване на дистанция и носене на маски са задължителни. В домовете за възрастни хора се допускат по трима посетители на ден за всеки пациент.
Влизащите в страната са с различен режим в зависимост от държавата, от която пристигат. Общо е задължението да представят отрицателен тест, свидетелство за ваксинация или за прекарано заболяване КОВИД-19. Федералният канцлер Себастиан Курц съобщи, че ако положителните тенденции се запазят е възможно най-късно на 1 юли да бъдат разрешени и тържествата с консумация – събирания на различни по-големи групи хора, сватби и други празненства. Също така ще отварят врати и нощните заведения.
Само двама души, дали положителна проба за коронавирус през последните 28 дни, са починали за изминалите 24 часа във Великобритания. През последната седмица смъртните случаи в страната, свързани с КОВИД-19, са 67 – с 39 процента по-малко в сравнение с предходната седмица. Великобритания е на пето място в мрачната статистика в света и първа в Европа, с над 127 хиляди починали от началото на пандемията. Страната преживя опустошителна втора епидемична вълна, която достигна своя пик в края на януари, но оттогава броят на смъртните случаи рязко намаля, паралелно с успеха на ваксинационната кампания – една от най-бързо напредващите в света. Над 35 милиона британци, или малко повече от две трети от пълнолетното население, са получили поне една доза ваксина срещу КОВИД-19. От тях над 17 милиона, или една трета от всички пълнолетни жители на Великобритания, вече са напълно ваксинирани. Новите случаи на коронавирус за изминалите 24 часа в страната са 1770. Общият им брой през последните седем дни е под 15 хиляди – с 4,3 процента по-нисък в сравнение с предходната седмица. С общо близо 4,435 милиона потвърдени случая на коронавирус, Великобритания, с население от около 66 милиона души, е на седмо място в света по този показател.
Магазините в Чехия днес отново отварят врати, въпреки че очакванията за първоначален наплив на клиенти не се оправдаха. Възобновяването на работата на магазините е съпроводено с правила и рестрикции, като от клиентите се изисква да носят защитни маски тип ФФП2, а броят на пазаруващите е ограничен до един човек на 15 квадратни метра търговска площ. Всички магазини, продаващи стоки не от първа необходимост бяха затворени през октомври и бяха отворени наново за кратко само по време на коледните празници. Приблизително един на всеки 10 магазина е излязъл от бизнеса заради продължителния локдаун, според бизнес ежедневника „Хосподарске новини“, който се позовава на представители на сектора. Броят на случаите на коронавирус в Чехия значително е намалял, със 101 случая на 100 000 души на седмична база, според последни данни. Германците, които горят от нетърпение да пазаруват в съседната страна, обаче няма да могат да го направят, тъй като Чехия все още е в списъка на рисковите страни, което означава, че след завръщането си в Германия те трябва да преминат задължителна карантина. Ваксинационната кампания в Чехия напредва също със значителни темпове и хората над 45-годишна възраст могат от утре да се регистрират за час за имунизация, съобщи правителството. Повече от 1 милион от жителите на страната с 10,7 милиона души население вече са напълно ваксинирани, което е близо 9,3 процента от цялото население.
Над 25 милиона души в Турция са ваксинирани против КОВИД-19, сочат данни на турското министерство на здравеопазването, цитирани от телевизия СиЕнЕн-Тюрк. Броят на хората, на които е поставена първа доза, е 14 615 518, а с две дози са 10 390 631 души. В мегаполиса Истанбул вече са ваксинирани над 4 милиона души, в столицата Анкара – малко над 2 милиона, а в егейския град Измир – близо 1 милион и 800 хиляди души.
В Турция в момента гражданите могат да избират между ваксината на Пфайзер/Бионтех и препарата на китайската компания Синовак. Скоро се очаква в страната да бъдат доставени и руските ваксини Спутник V.
Наскоро в Турция бяха формирани специални екипи, които да убеждават хората да се ваксинират. Турция е сред страните с най-високо темпо на ваксинация. Вчера заместник-председателят на парламентарната група на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) Махир Юнал заяви, че страната е на седмо място в света по този показател, като изпреварва дори държави като Франция, Италия и Русия, съобщи СиЕнЕн-Тюрк.
Норвегия трябва да изключи ваксините срещу КОВИД-19 на „АстраЗенека“ и „Джонсън и Джонсън“ от ваксинационната си програма заради риск от редки, но вредни странични въздействия, заяви назначена от правителството комисия. В същото време, ако някои хора искат доброволно да получат някоя от тези ваксини, това трябва да им се разреши, добави комисията. На 11 март норвежките власти преустановиха ваксинацията с продукта на „АстраЗенека“, след малък брой млади ваксинирани бяха приети в болница заради комбинация от кръвни съсиреци, кървене и нисък брой тромбоцити. Някои от тях по-късно починаха. На 15 април Норвежкият институт за здравеопазване заяви, че ваксината на „АстраЗенека“ трябва напълно да отпадне от употреба, но правителството поиска допълнителни становища, включително за ваксината на „Джонсън и Джонсън“, която още не е одобрена в Норвегия. Здравният министър Бент Хьойе заяви, че правителството ще вземе предвид становищата на комисията и на Института за здравеопазване при решението си дали ваксините на тези две компании да се ползват в Норвегия.