В България са пристигнали 273 780 дози от ваксината срещу COVID-19 на производителя „Пфайзер“. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването. Ваксината е била разпределена към регионалните здравни инспекции в страната. Следващата доставка на ваксини се очаква на 19 май – от производителя „Джонсън и Джонсън“ /19 200 дози/.
Мненията в Европейския парламент по предложението за отпадане на патентите за ваксините против ковид са разнопосочни, съобщиха днес на пресконференция представителите на различните политически групи. Според групата на Европейската народна партия спорът е „идеологически“. ЕНП се обявява против предложението, за да не могат Русия и Китай да получат знанието как да произвеждат качествени ваксини и да ги продават скъпо на Индия, заяви говорител на парламентарната група. Социалистите и демократите настояха патентите да бъдат премахнати в знак на съпричастност с хората по света. ЕНП и „Обнови Европа“ не позволиха ЕП да гласува по този въпрос до края на седмицата, уточниха социалистите. От „Обнови Европа“ посочиха, че отпадането на патентите е само стъпка в общата ваксинационна стратегия и предложиха по-скоро част от производството на препаратите да бъде прехвърлено в чужбина. Зелените подкрепиха решително премахването на патентите. Според Европейските консерватори и реформатори отпадането на патентите не е въпрос, който да бъде решен сега. По техните думи е възможно Европейската комисия да предложи временно и частично премахване на патентите като последна мярка и ако има широка подкрепа от страните в ЕС. Левите отбелязаха, че засега едва 43 на сто от мощностите за производство на ваксини се използват и определиха съпротивата срещу премахването на патентите като трагедия. Според тях е „лудост“ това, че се защитават повече интересите на производителите на лекарства. Без патентите ще се спаси живот и ще се увеличи производството на ваксини. Бездействието убива хора – да спасим живот, а не производителите на ваксини, призоваха от тази парламентарна група. ЕП ще обсъди въпроса в сряда.
Австрийските власти взеха решение за разхлабване на мерките във връзка с разпространението на COVID-19, като от 16 май премахнаха забраната за излизане между 20:00 ч. и 6:00 ч., както и ограниченията за срещи на открито на хора, които не са от близкия роднински кръг (братя, сестри, деца, родители, семейни партньори), съобщиха от пресцентъра на МВнР. По информация на българското посолство във Виена към този момент режимът за влизане на български граждани в Австрия остава непроменен. От МВнР припомнят, че сънародниците ни, пътуващи за Австрия, могат да влизат в страната с документ за бърз антигенен тест, направен в рамките на 48 часа, или за PCR тест, направен не по-късно от 72 часа преди пътуването. Ако пътуващите не разполагат с документ за проведен тест за коронавирус, те са задължени да си направят изследване в рамките на 24 часа от влизане в страната. Всички граждани, идващи от рискови региони, сред които и България, трябва да се регистрират до 72 часа преди влизане в Австрия на следния линк: https://www.ris.bka.gv.at/Dokumente/BgblAuth/BGBLA_2021_II_68/COO_2026_100_2_1833846.html.
Пътуващите трябва декларират, че ще бъдат в 10-дневна карантина, с възможност за съкращаване след извършване на втори тест (PCR или антигенен) след 5-ия ден от влизането в страната. Денят на пристигане в Австрия се брои като ден „0“. При необходимост от съдействие българите могат да се свържат с посолството ни във Виена в работно време на следния телефонен номер: +43 1 505 31 13, и в извънработно време – на дежурен телефонен номер: +43 1 505 64 44.
Тайван обяви днес, че забранява влизането в страната на чужденци без разрешително за постоянно пребиваване, както и транзита на пътници през международното си летище. Временната мярка ще действа от 19 май до 18 юни, каза здравният министър Чен Шичун. За изминалото денонощие в островната държава са били регистрирани рекордните 333 нови случая с коронавирус, като става дума за вътрешно предаване на заразата. За предходното денонощие броят на новозаразените бе също рекорден – 206, което породи опасения за развитието на разпространението на коронавируса из Тайван. Засега властите не могат да установят източниците на новите инфекции. По данни от днес в 23,6-милионната страна са били установени само 2017 случая от началото на пандемията. В 883 от тях вирусът е бил предаде вътре в страната. Починалите с диагноза Ковид-19 в Тайван 12.
Обяд в ресторант или посещение на футболен мач – англичаните си връщат от днес някои свободи въпреки тревогите около разпространението на индийския вирусен вариант, което може да постави под въпрос вдигането на всички рестрикции, свързани с пандемията. Ситуацията във Великобритания – най-силно пострадалата от КОВИД-19 страна в Европа с около 128 000 смъртни случая, осезаемо се подобри след строга карантина през зимата и активната ваксинационна кампания. Картината обаче се помрачи от огнища на индийския вариант, особено в Северозападна Англия. При все че прикани британците да бъдат „предпазливи“, премиерът Борис Джонсън заяви, че в момента няма никаква причина да се отлага насроченото за днес разхлабване на мерките. Отново ще отворят врати залите на пъбовете и ресторантите, които посрещат клиенти на терасите още от април. Отварят също така музеите, хотелите, театралните комплекси и стадионите, където ще се допускат до 10 000 зрители. Забранени от месеци, отново се разрешават домашните празненства, но с участието на до шест души или максимум две домакинства, също и ваканциите в чужбина, въпреки че само при някои дестинации не се налага карантина при връщане в страната. В Шотландия, чието правителство има свой график за смекчаване на мерките, разхлабването на някои от тях не важи за райони с епидемични огнища като Глазгоу.
Близо половин милион учители в Турция ще бъдат ваксинирани срещу КОВИД-19, съобщи турското министерство на образованието, цитирано от в. „Хюриет дейли нюз“. Заявки за ваксиниране са направени за 499 000 учители в предучилищни групи в детски градини, в начални училища и в малки училища в селата. Това са около 40 процента от броя на всички учители в Турция, посочиха от министерството на образованието. От началото на ваксинационната кампания в Турция през януари са били ваксинирани над 25,6 милиона души. Над 14,8 милиона души са с първа доза ваксина, а 10,7 милиона са с две дози. Турските граждани в момента могат да избират между ваксините на китайската компания Синовак и Пфайзер/Бионтех. Скоро в страната се очакват доставки на руския препарат Спутник V.