От днес Българската банка за развитие остава без надзор, надявам се, БНБ ще ни даде възможността това бързо да се коригира. Заменяме хора от Агенцията за приватизация с топексперти от най-добрите университети в света, заместваме хора, които са раздавали или одобрявали от името на принципала кредити, които са необясними за мен. Това обяви служебният министър на икономиката Кирил Петков по време на среща-разговор с председателя на Надзорния съвет на ББР Стамен Янев. От днес, след това интервю, ще дам моето нареждане за уволнението на Митко Симеонов и на Велина Бурска. Това означава, че след днешна дата, те, дори преди да е вписано в търговския регистър, ако направят някои действия, подобно на тези, които са били извършени по тяхно време, те ще имат съдебна отговорност, каза министърът.

Още днес ще внеса към вас предложение и, надявам се, вие да се срещнете с тези хора и да оцените дали те могат да заемат тази длъжност, обърна се министърът към председателя на НС на ББР и допълни, че иска да замени „хора, които имат опит в Агенцията за приватизация“ с Васил Щонов и Валентин Михов. От днес тази банка няма да има опериращ надзор докато БНБ оцени дали са подходящи тези двама членове, които се надявам, ако вие решите да предложите, и най-накрая тази банка да влезе в истинските си задачи – конкурентоспособност, иновации, малки и средни предприятия, а не раздаване на пари „на калпак“ на някакви фирми, коментира министърът. Той съобщи, че утре са поканени на среща представителите на фирмите, получили осемте големи кредита.

Срещите на министъра трябваше да се проведат поотделно с всеки от 3-членния НС на банката. Първата трябваше да е с Митко Симеонов – заместник-председател на НС на ББР, следващата – с Велина Бурска – член на НС, и последната е със Стамен Янев. Министърът съобщи, че Митко Симеонов и Велина Бурска са го уведомили писмено, че няма да участват в срещата-разговор, като цитира текст от писмото, където се посочва, че „няма да присъстваме на насрочената днес нова среща-разговор, наречена, по ваши думи, цирк“. Днешната среща не е цирк, съжалявам, че другите двама членове не дойдоха, защото за мен това е начинът, по който прозрачността влиза във всички места, където трябва да отиде, каза министърът и допълни, че за него не е прозрачно, ако се промени един надзор с друг „в затворена стая“. Срещата на министъра беше предавана онлайн. Това че се съгласихте да дойдете тук, а вашите двама колеги – не, донякъде за мен показва къде липсата на прозрачност се крие, обърна се министърът към Янев.

Той попита Стамен Янев от колко време е председател на Надзорния съвет. Янев уточни, че е бил избран за председател на НС на 28 август 2020 г. За този период от девет месеца мога да докладвам, че е имало приблизително 36 заседания на НС, като на една трета от тях, за съжаление, отсъствах поради заболяване, допълни Янев. Министърът посочи, че причината за това изслушване е, че осем клиенти на банката са получили 946 млн. лева кредити, или средно всяка една от компаниите е получила над 100 млн. лева. Той определи това като обезпокоително, защото не кореспондира със Закона за ББР, с Устава й и напомни, че банката трябва да финансира малките и средните предприятия, особено по време на ковид кризата. Министърът добави, че реално тези кредити са дадени по времето на Митко Симеонов и Велина Бурска

Министърът изрази и притеснението, че около получателите на тези кредити има доста въпросителни за управлението, прозрачността и собствеността им. Той отбеляза, че вече вижда по-директни връзки по отношение на тези фирми. Например в „Благоевград БТ“ реално Делян Пеевски е бил миноритарен собственик, а компанията, която държи „Техномаркет“, е била част от „Благоевград БТ“. Да, това не са директни връзки, но за мен все пак са фактически свързани, коментира министърът. Той каза, че е бил впечатлен от факт за компанията „Роудуей кънстракшън“, когато журналист се свързва със собственика след медийна изява на министъра, от което се е разбрало, че това е адвокатът на Румен Гайтански.

Министърът попита Янев колко от осемте кредита са минавали през НС, когато Янев е бил председател. Янев уточни, че за периода на неговата работа не са били разглеждани и одобрявани кредити, посочени в списъка на големите кредитни експозиции в банката. През цялото време съм се опитвал да получа повече информация за големите кредитни експозиции, кое е приоритетно за банката и кое не е, като на тази база, тъй като възможността за формални отчети не срещна разбиране сред колегите, и прецених, че през „меки“ мерки, свързани с това да се изисква допълнително информация, да се кани УС на заседанието на НС, за да бъде обяснено за отпусканите по-големи кредити, каза Янев. В отговор на уточняващ въпрос от министъра дали изисканото от Янев УС да докладва кредитните експозиции на НС за по-големите кредити не е било обичайна практика преди, Янев посочи, че е останал с впечатлението, че има затруднена комуникация между надзорния и управителния съвет. Той допълни, че в периода, в който той вече е председател на НС, постепенно се е създала практиката, когато има заседание на НС, УС също да присъства и да обяснява целесъобразността, бизнес стратегията зад кредита, и доколко това финансиране би могло да подпомогне целите и приоритетите на банката.

Експозиции към един клиент или група свързани клиенти с размер, надхвърлящ пет процента от собствения капитал на банката, се предоставят от Управителния й съвет само след разрешение на Надзорния съвет, предвижда Уставът на ББР, публикуван на интернет страницата на банката. В Устава на банката е посочено, че основният капитал на ББР е 1,4 млрд. лева. Министерството на икономиката предостави списък на осемте най-големи кредитополучатели от ББР – кредити с размер над 140 млн. лв.: „Слънчев ден“ АД, „Благоевград-  БТ“ АД, „Роудуей кънстракшън“ АД, кредити с размер над 115 млн. лв.: „Маркет инвестмънт“ АД (Техномаркет), „Интернешънъл инвестмънтс“ ЕАД, кредити с размер над 60 млн. лв.: „Параходство БМФ“ АД, „Транспект“ АД, „Инса Ойл“ ЕООД. Министърът се поинтересува и от това как е работил одитният комитет на банката, като Янев посочи, че комитетът е бил много рядко сезиран. За целия ми престой нямахме никаква комуникация, допълни Янев и заяви, че затова е предложил смяна на състава му.

Вчера с решение на министъра на икономиката беше сменен съставът на одитния комитет на банката. Новите членове на одитния комитет притежават богат международен опит и са утвърдени експерти в частния сектор у нас в сферите на задължителния контрол над кредитни институции и поддържането на прозрачна финансова отчетност, съгласно най-добрите европейски и национални практики и задължителни правила, посочват от министерството. Министърът съобщи, че е внесено в БНБ предложение за нов Устав на ББР, в който се залага максимален кредит от 5 млн. лева, който банката може да дава. Трябва да следим, ако някой някога реши отново да вдигне този лимит, тази банка е на всеки едни от нас, коментира министърът. Друго предложение, което се очаква да се реализира още през следващия месец, е „да се пусне ликвидност към малките и средните предприятия по начин, по който те да го усвояват“ по съществуващата програма на ББР, която, по думите на министъра, не е напълно усвоена заради пречки. Срещата на министъра на икономиката с надзора на банката е в качеството му на орган, упражняващ правата на държавата в общото събрание на ББР, за да се осигури прозрачност в  дейността на банката.

снимки БГНЕС, БНР