От град Кула започва България – селище от миналото, хубав и приятен град , в който туристите имат какво да разгледат. По време на Римската империя градът се е наричал Кастра Мартис. От седми век е в пределите на средновековната Българска държава. В центъра на Кула се издигат останките от римска крепост, която е изградена е в края на трети век с отбранителна цел. Крепостта е „Кастра Мартис”, издигната като защитно съоръжение на Бонония през 3-4-ти век след Христа. Свързва се с името на император Диоклециан. Крепостта е била опасана с високи кули, от които е запазена една с височина от 16 м. През 337 година през нея преминава император Грациан на път за Тракия. Разрушението и започва от хуните през 408 година. Разрушения тя претърпява и при готските нашествия, но я довършват аварите през 586 – 587 година.
„Кастра Мартис” става символ на разпадането на римската империя. Тя престава да съществува за няколко века. Укреплението, частично възстановено, е използвано отново през 13 – 14 век за отбрана на видинското феодално царство. Частична реставрация крепостта е претърпяла през 1962 и 2007 година.В град Кула туристите могат да посетят и и наскоро откритата етнографска къща.
Малкият град е известен с Ивановден, който тук се отбелязва по стар стил, когато тръгват къпачите. Това са групи от млади мъже, основно ергени, които носят котли с ледена вода и къпят именниците и младоженците за здраве и сполука. Къпането е обичай, запазен от древни времена до днес.
Днес Кула е център на малка община в област Видин, местните хора пазят своето минало и въпреки, че и тук обезлюдяването нанася щети както в целия Северозапад, има млади семейства, които остават и искат да отгледат децата си на спокойствие и чист въздух.