НАСА планира да стартира две нови научни мисии до Венера между 2028 и 2030 за първи път от над 30 години. Целта е да се проучи атмосферата на планетата и геоложките й особености.
НАСА заяви, че отпуска 500 млн. долара за развитието на всяка от двете мисии, наречени DAVINCI+ и VERITAS. DAVINCI+ ще измери състава и плътната венерианска атмосфера и ще изследва как се е развила тя. Междувременно VERITAS ще картографира повърхността на планетата, за да помогне да се определи нейната геоложка история и защо се е развила толкова различно от Земята.
DAVINCI+ се състои от летящ космически кораб и сонда за атмосферно спускане, като се очаква да изпрати първите изображения с висока разделителна способност от уникални геоложки характеристики на Венера, наречени „тесери“. Учените смятат, че тези характеристики могат да бъдат сравними с континентите на Земята и предполагат, че Венера също има тектоника на плочите си.
Орбитата на Венера я прави подобна на Земята, отколкото която и да е друга планета. Тя е втората планета от Слънцето и по структура е подобна на Земята, но малко по-малка по размер, с диаметър от около 12 000 км. Венера има гъста и токсична атмосфера, състояща се предимно от въглероден диоксид с облаци от капчици сярна киселина – което води до парников ефект, който пече повърхността на планетата при температури до 471 по Целзий
По материали на Sky News / Великобритания