Броят на починалите в Русия от април 2020-а до април 2021 г., т. е. след началото на пандемията от новия коронавирус, е с близо 425 хиляди по-голям, отколкото през предходния 12-месечен период, съобщи Ройтерс.
Агенцията уточнява, че е изчислила това въз основа на данни на руската държавна статистическа служба Росстат. Според някои епидемиолози допълнителният брой починали е най-добрият начин за изчисляване на реалната смъртност от ковид. По данни на правителствения щаб за борба с причиняваното от новия коронавирус заболяване то е взело над 123 хиляди жертви в Русия. Росстат обаче каза, че около 270 хиляди души са починали в страната от ковид или от предизвикани от коронавируса усложнения през периода април 2020-2021 г.

Руският президент Владимир Путин призова своите сънародници да се ваксинират срещу КОВИД-19 с руски ваксини. Това е станало на фона на изоставането на ваксинационната кампания в Русия. „Искам да призова нашите съграждани да се възползват от тази възможност“ да бъдат ваксинирани безплатно, заяви руският президент на икономическия форум в Санкт Петербург. Той нареди на правителството да работи по организирането на условия за „платена ваксинация на чужденци“ в Русия. „Руската ваксина е призната за най-безопасната“, увери Путин. Той напомни, до момента е ваксинирана само една десета от световното население, а „стотици милиони (хора) нямат достъп до ваксини“. „Докато нямаме всеобщ достъп до ваксини на всички континенти, епидемичният риск няма да изчезне“, подчерта руският президент. Путин неведнъж е призовавал руснаците да се ваксинират, но темпото на ваксинационната кампания е много бавно, главно поради недоверието на населението към ваксините. Според проучване на независимия институт „Левада“, проведено през април, над 60 на сто от запитаните руснаци не са искали да се ваксинират, въпреки че броят на новозаразените не спада от няколко седмици. Русия първа в света обяви, че е създала ваксина срещу заболяването, причинявано от новия коронавирус – Спутник V през август миналата година. След това руските власти разрешиха използването на още две местни ваксини, както и на еднодозова разновидност на Спутник V.
Русия е една от най-тежко засегнатите от пандемията държави.

Унгарското правителство съобщи, че ще преустанови държавната кампания за масова ваксинация срещу КОВИД-19 и ще редуцира пунктовете за имунизация. То изтъкна като причина, че вече има достатъчен брой ваксинирани хора. В радиообръщение премиерът Виктор Орбан каза, че няма смисъл да се продължава с държавната ваксинационна програма заради напрежението, под което тя поставя болниците и лекарите. Вместо това ще бъде оставено на хората сами да си уреждат ваксинацията, която ще се извършва на по-малко места.
Според унгарския премиер 54 процента от около 10-милионното населението на страната са получили поне първа доза, а 38 на сто са напълно ваксинирани. Унгария стана лидер по ваксинации срещу КОВИД-19 в Европейския съюз, след като си осигури както неразрешени от ЕС ваксини от Русия и Китай, така и такива от западни фармацевтични компании, с които блокът има сключени договори. Унгарският премиер каза, че страната му разполага с повече дози, отколкото са записаните за ваксиниране хора. Унгария очаква да натрупа през следващите месеци още по-голям излишък от ваксини, добави Орбан.

Британският лекарствен регулатор съобщи, че е одобрил ваксината на „Пфайзер“/“Бионтех“ срещу КОВИД-19 за деца на възраст между 12 и 15 години, след като подобни разрешения бяха дадени в САЩ и Европейския съюз. Регулаторът каза, че сега британската Съвместна комисия по ваксинация и имунизация трябва да реши дали да пристъпи към ваксинация на тази възрастова група като част от ваксинационния план на Великобритания. Децата между 12 и 15 години вече получават ваксината на „Пфайзер“ в САЩ, а Франция и Германия планират да започнат да я предлагат за тази възрастова група от този месец. Директорът на британския лекарствен регулатор Джун Рейн каза, че агенцията внимателно е разгледала данните от клиничните изпитания при деца между 12 и 15 години. „Стигнахме до заключението, че ваксината на „Пфайзер“/“Бионтех“ срещу КОВИД-19 е безопасна и ефективна при тази възрастова група и ползите от ваксината надвишават евентуалните рискове“, заяви тя. Даването на ваксини на по-млади хора в богатите държави, докато много части на света очакват дози за по-възрастните и по-уязвимите, поражда обаче безпокойство. Световната здравна организация призовава богатите държави вместо това да предоставят дози за програмата КОВАКС.