Не е имало реставрация на паметника на Васил Левски, заяви на брифинг министърът на културата Велислав Минеков. Той определи дейностите, извършени през 2013 г., като „ужасяващ инцидент“, „посегателства върху името на Левски“, „безсрамие в името на усвояване“ и „усвояване на средства в името на национален герой“.
Надявам се тези хора да изпитат срам и да се извинят, каза Минеков. Той обясни, че паметникът е държавна собственост, а всичко около него е общинска собственост. Минеков показа документи, удостоверяващи, че е имало възстановяване на липсващи метални елементи, ремонт на настилката и зелените площи.
По думите му в т.нар. реставрационен проект има указания как да се подстригва чемшира. Повикани са зидари, тенекеджии и прочие общи работници да се докоснат до светинята, каза Минеков. Той изнесе данни и за нарушение, извършено в подземията на Националната художествена галерия, където се намира килията, в която се предполага, че Левски е бил задържан. При ремонта през 2013 г. е затрит стенопис, средновековната настилка, стените са облицовани с гипсокартон, каза министърът. Тези сигнали отиват на правилното място, а някои и към европейската прокуратура, обяви министърът на културата.
От Столична община заявиха, че всички реставрационни дейности на пространството около паметника на Васил Левски, на паметника на Цар Освободител, на Лъвов мост и скулптурите на лъвовете е направено след съгласуване от Министерство на културата на извършените реставрационни и консервационни дейности. Столична община е извършвала единствено ремонт и възстановяване на съществуващите настилки и озеленени площи на паметника на Васил Левски. За този ремонт Министерство на културата и Националния институт за недвижимо културно наследство в своето становище, което е неразделна част от издаденото разрешение, са дали ясни указания за осъществените дейности по настилките и озеленяването. Столична община е представила в МК три варианта за обновяването, като от министерството и НИНКН е избран този, който в най-голяма степен се придържа към съществуващото положение и той е изпълнен. Столична община не е изпълнявала реставрационни дейности по самия паметник на Васил Левски. Консервацията и реставрацията на паметника на Цар Освободител Александър II на пл. „Народно събрание“ е съгласувана във всичките й части от Министерство на културата, в това число са: Експертиза и демонтаж на конника, укрепване на земната основа и консервация на каменен постамент и балюстрада, част Конструктивна; укрепване и закрепване на бронзовите фигури, част „Конструктивна“; консервационно-реставрационни работи на паметника на Цар Освободител, част Технологична. При изпълнението на проекта за изграждане на транспортен възел „Лъвов мост“ консервационно-реставрационните дейности на архитектурния паметник „Лъвов мост“ са съгласувани от Министерство на културата и изпълнени, съгласно дадените указания.