Паркът, който се е прострял край брега на Дунав при Видин, носи неповторима атмосфера. Той обхваща целия дунавски бряг край града.
Пристанището, на което акостират корабите се намира в парка и туристите започват своята обиколка на Видин от красивата Дунавска градина, както я наричат видинчани.
Над 500 дървета и 6000 храста са подредени в красиви зелени алеи в Крайдунавския парк на Видин. Повечето от дърветата и храстите са пригодени за всички сезони.
За това и Видин е един от най-зелените градове в България. Крайдунавският парк има стара история. Той бива отразен в пътните бележки на известният турски пътешественик Евлия Челеби още през 1663 година.
Истинското изграждане на парка започва след Освобождението, а първоначалната му планировка е запазена досега. Запазена е и цялата паркова композиция.
В парка е градския театър – първата сграда у нас, построена за театрални нужди. Тук е и сградата на бившия офицерски дом, сега художествена галерия, както и бившето винарско училище, днес военен клуб.
Между тях се вплитат джамията на турския владетел на Видин Осман Пазвантооглу, библиотеката му, храмът „Свети Николай Чудотворец“ и сградата на Видинската митрополия.
При крепостта „Баба Вида“ паркът завършва. В градината на брега на Дунав е фигурата на бронзовия плувец, от която поколения видинчани са свикнали да започват разходката си в парка.
Тук са паметниците -бюстове на Найчо Цанов – основател на Радикалната партия в България, на Тодор Петров – основател на социалистическата видинска партийна организация и Паметника на Съпротивата.
В парка съжителстват над 100-годишни дървета с млади фиданки, които се засаждат на мястото на отсечените заради болест или старост.
Най-красиви са летните дъбове, бялата топола, кедрите, смърчовете, чинарите. Любима за видинчани е алеята с липите, когато те започнат да цъфтят техният аромат обхваща целия град.