Държавата ще се разделя на цветови зони в зависимост от заболеваемостта от COVID-19 и според тях ще се определят действията при нова вълна от коронавирусна инфекция. Това каза пред журналисти министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров, който представи План за действие при нова вълна от COVID-19. Зоните ще са зелена, жълта, червена и тъмночервена, в зависимост от броя на заразените лица на база 14-дневната заболеваемост на сто хиляди души и броя на заетите легла към дадения момент. Предварително ще е ясно какво ще се ограничава и затваря в зависимост от зоната, в която попада страната. Под сто болни на сто хиляди души население зоната ще е зелена, от сто до 200 на 100 хиляди – жълта, от 200 до 500 болни на 100 хиляди – червена, над 500 – тъмночервена зона, посочи министър Кацаров.
За всяка цветова зона е указано какви ограничения ще се налагат. На тази база са разработени плановете за работа на спешна помощ, на извънболничната помощ и на болниците, както и планът за осигуряване на лекарства. Този план ще бъде изпратен на всички министерства, на президента и в Министерски съвет, за да могат те да съобразят своите действия и планове, свързани с евентуална вълна, добави той. Такъв документ – план се прави за първи път, а трябваше да бъде направен още миналата година, каза още министър Кацаров. По думите му вероятно, ако имаше такъв план, броят на жертвите би бил много по-малък. Експертите не могат да изключат последваща вълна от заразяване с COVID-19 и затова смятаме, че е изключително важно да има такъв план и всичките структури в страната и гражданите да са подготвени за посрещане на предизвикателствата и справяне с такава вълна.
Не може да се прогнозира дали новата вълна ще е в края на лятото или есента, добави още той. Детските градини ще бъдат затваряни на последен етап, но при условие, че персоналът е ваксиниран, посочи заместник-министърът на здравеопазването Александър Златанов. Изготвена е обща финансова сметка колко би струвало, ако се развие най-лошият сценарий, както беше от края на миналата година до пролетта на тази година, добави още министър Кацаров.
При най-песимистичния сценарий разходите за справяне с COVID-19 ще достигнат 500-600 млн. лв., каза още министърът на здравеопазването в служебното правителство Стойчо Кацаров. По думите му, 126 млн. лв. ще бъдат осигурени от ОП „Региони в растеж“, с които 132 лечебни заведения ще посрещнат евентуалната нова вълна на вируса. Болниците ще могат да се преструктурират, да изградят определена инфраструктура или да подобрят съществуващата, да осигурят различна апаратура. В момента болниците подават заявките си, а до края на септември средствата ще започнат да се използват.
Няколко милиона лева ще са необходими за доставката на тестове, други средства ще трябва да се осигурят от бюджета на НЗОК за работещите на „първа линия“, за клиничните пътеки, по които се лекува инфекцията, за плащането на дейността в извънболничната помощ. Друг източник на средства е държавният бюджет, добави министър Кацаров. В плана е указано, че в отделните области би могло да се стигне до пълен „локдаун“, според заболеваемостта, като мерките ще се взимат от регионалните здравни инспекции, съгласувано с главния държавен здравен инспектор, каза министър Кацаров. Предвидено е поетапно разкриване на отделения за лечение на COVID-19 в зависимост от нивото на заболеваемост и ясно е разписано кои болници в съответните области ще поемат болните, каза заместник-министърът на здравеопазването Тома Томов. Болниците няма да се пълнят хаотично с болни от COVID-19, а поетапно, добави Томов.
снимка БГНЕС