Руският опозиционен лидер Алексей Навални почина в затвора. Следственият комитет на Русия започва проверка по фактите за смъртта на 47-годишния Алексей Навални. Екипът на Навални съобщи, че не е информиран за смъртта му, адвокатът на опозиционера пътува към затвора. Руският опозиционен лидер Алексей Навални е починал днес, след като е припаднал и е загубил съзнание в наказателна колония северно от Полярния кръг, където излежава присъда. Това съобщават властите в Русия. Руската държавна телевизия съобщи официално за смъртта на Алексей Навални. Водещият цитира довословно съобщението на Федералната наказателна служба. Федералната наказателна служба на Ямалско-Ненецкия автономен окръг обяви, че Навални се е почувствал зле след разходка в Наказателна колония номер 3 в Харп, на 1 900 километра североизточно от Москва. Почти незабавно е изгубил съзнание.
Руският президент Владимир Путин е уведомен за смъртта на Навални, съобщи говорителят му Дмитрий Песков. Алексей Навални е най-известният критик на Кремъл. Става най-яркият опозиционен лидер още преди десетилетие, след като разкрива корупция в огромни мащаби сред най-близкото обкръжение на Путин. Навални предизвика възхищение през 2021 г., когато доброволно се завърна в Русия след лечение след натряване в Германия. Той беше арестуван още на летището. Не се уточняват повече подробности. Няма потвърждение от адвокатите на Навални. Те пишат, че проверяват информацията.
Кой е Алексей Навални?
Алексей Навални – лидер на руската опозиция, юрист и блогър, който води упорито битките си с корупцията. Критичната позиция на Навални го е въвличала в не една и две ситуации, в които животът му е бил изложен на опасност. Човекът, който през последните 12 години не спира да повтаря „Сбогом, Путин!“. Син на военен, юрист по образование, със специализация в Йейл – той влиза в обществения живот на Русия през 2008 г. заради непримиримостта си към управлението и острия си език. Прочува се с разобличителните си статии за корупционни схеми в предприятия. Три години по-късно е сред първите арестувани на протестите срещу Путин. До 2014 г. Навални е задържан 7 пъти за организиране и участие в демонстрации. Политическата му кариера излиза от традиционните партии. В биографията му влиза и кандидатура за кмет на Москва. На вота през 2013 г. успява да спечели подкрепата на почти 28% от избирателите. През 2016 г. обявява, че ще се кандидатира за президент. Навални не е допуснат до надпреварата заради стари присъди. Той обаче остава верен на стила си – да критикува и да разобличава. Създава фонд за борба с корупцията, който събира данни за корупционни схеми. Не спира да критикува и през социалните медии. В отношенията му с Кремъл се редуват атаки и контраатаки. Задържан е многократно. Офисите му са претърсвани периодично. Последното му наказание е от миналия месец, когато получи забрана да напуска Москва заради клевета.
по БНТ, снимка БТА