От днес България вече е пълноправен член на шенгенското пространство. На 12 декември м.г. Съветът на Европейския съюз реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат. България и Румъния очакват присъединяването си към Шенген от 2010 г., когато Съветът на ЕС отчете, че са изпълнени законовите изисквания. В последвалите години, въпреки тази оценка и многократните призиви на Европейската комисия и Европейския парламент, в Съвета на ЕС не бе постигнато необходимото единодушие. От 31 март 2024 г. и България и Румъния вече прилагат изцяло достиженията на правото от Шенген. Контролът по вътрешните въздушни и морски граници с България и Румъния също беше премахнат от тази дата. Това бе прието по време на Испанското председателство на Съвета на ЕС на 30 декември 2023 година.
Как ще се осъществява контролът на границите с Гърция и Румъния
От днес отпада контролът на всички граници с ЕС. Според общата декларация между Австрия, Унгария, Румъния и България от месец ноември на българо-румънската границата в следващите шест месеца ще се осъществява частичен контрол. Ще бъде засилена дейността на българо-турската граница. От 2 януари по тази граница ще бъде разположен международен полицейски контингент със 100 служители от България, Австрия, Румъния и Унгария. Агенция „Митници“ е напълно готова за Шенген по суша.
Контролът няма да се занижава и Агенцията ще продължи да изпълнява стриктно своите ангажименти по външните граници на ЕС и във вътрешността на страната, за да се гарантира сигурността на гражданите, икономическите оператори и фиска на България и ЕС, посочи той. България е член и на Шенгенската информационна система. По данни на ЕК тя е най-широко използваната и най-голямата система за обмен на информация в областта на сигурността и управлението на границите в Европа. Компетентните национални органи могат да въвеждат и проверяват сигнали за лица и вещи в една обща база данни.
снимки БТА