Наградите за театрално изкуство „Аскеер“ бяха раздадени на церемония в театър „Българска армия“. Три от статуетките са за „Боклук“ в „Театър 199“, и още три – за „Портокалова кожа“ във „Възраждане“. За водеща женска роля бе отличена Анастасия Лютова за ролята й на Андромеда в „Боклук“ от Елена Телбис, реж. Ивайло Христов. Същият спектакъл е победител и в категориите „Най-добро представление“ и „Съвременна българска драматургия“. За поддържаща женска роля бе отличена Светлана Янчева за ролята й на режисьорката в „Шекспирин по време на пандемия“ по Уилям Шекспир в Малък градски театър „Зад канала“. За водеща мъжка роля „Аскеер“ взе Христо Мутафчиев – за Райчо в „Плач на ангел“ от Стефан Цанев (реж. Стоян Радев, Народен театър). Стоян Радев бе награден в категорията „Режисура“ за същото заглавие, както и за „Кой се бои от Вирджиния Улф“ от Едуард Олби в „Зад канала“.
За поддържаща мъжка роля бе отличен Йордан Ръсин за Той в „Портокалова кожа“ от Мая Пелевич (реж. Петър Денчев, театър „Възраждане“). Актрисата Мария Бакалова, със специално видео, обяви носителят на „Аскеер“ за изгряваща звезда. Това е Виттория Николова за ролите й на Шарлот в „Нощта на игуаната“ от Тенеси Уилямс (реж. Весела Василева, театър „Възраждане“ и Тя в „Портокалова кожа“. „Портокалова кожа“ получи и „Аскеер“ за сценографията на Петър Митев. За костюмография бе отличен тандемът Свила Величкова и Ванина Цандева – за „Завръщане у дома“ от Харолд Пинтър в „Зад канала“ и „Нова земя“ в Народния театър.
Теодосий Спасов взе „Аскеер“ за музиката на „Федра“ в театър „Азарян“ и за няколко постановки в Народния театър – „Облог“, „О, ти която и да си“ и „Страх за опитомяване“. Както беше обявено по-рано, „Аскеер“ за цялостен принос тази година получиха писателят и драматург Стефан Цанев, режисьорът Красимир Спасов и актьорът Стефан Мавродиев. Сред гостите на церемонията бяха певиците Мими Николова и Маргарита Хранова, актьорът Васил Михайлов, писателят Георги Господинов. За първи път в 30-годишната история на наградите, на сцената имаше симфоничен оркестър – врачанската „Симфониета“.
снимка БГНЕС