Страните от ЕС не постигнаха споразумение за преразпределянето на 10 милиона дози ваксини срещу КОВИД-19, след като няколко държави се оплакаха от несправедливо отношение. В сърцевината на спора е забавянето на доставките от „АстраЗенека“. Това доведе до претенциите на някои страни членки да получат 10 милиона допълнителни дози от ваксината на „Пфайзер“/“Бионтех“. Вместо да се стигне до единно решение, Австрия, Словения и Чехия се отказаха от подялбата на 10-те милиона дози, които „Пфайзер“и „Бионтех“ обещаха да доставят до края на юни. Трите държави решиха да получат своя дял по съществуващата вече пропорционална калкулация, а останалите 24 страни членки ще си поделят дозите по по-солидарен начин, следва от постигнато днес политическо споразумение между постоянните представители на държавите членки на ЕС. Според него пет нуждаещи се държави ще получат по-голям дял, отколкото биха получили при нормалния пропорционален режим. Например Германия ще получи 1,3 милиона от тези 10 милиона дози, вместо 1,8 млн., които би взела по пропорционалните сметки. Допълнителни количества ще бъдат преразпределени за България, Хърватия, Словения, Латвия и Естония.
Нов вариант на коронавируса бе открит в Африка при човек, пътувал от Танзания за Ангола. Африканският център за контрол на заболяванията съобщи, че този вариант има около 40 мутации. „Това със сигурност е вариант, предизвикващ притеснения“, каза директорът на центъра. Проследяването на новия вариант може да се окаже невъзможно, защото Танзания, където се намира остров Занзибар – популярна туристическа дестинация, – не публикува никакви данни за епидемията от коронавируса. Докато беше на власт, покойният президент Джон Магуфули, който почина наскоро, се противопоставяше на мерките за борба срещу коронавируса.
Долната камара на чилийския парламент одобри внесен от президента Себастиан Пинера законопроект за отлагане на парламентарните избори заради коронавирусната пандемия. Очаква се вотът, насрочен първоначално за 10 и 11 април, да се състои на 15 и 16 май, съобщи телевизия „Телесур“. Законопроектът предвижда отлагане и на местните избори за същите дати. Президентските избори остават на 18 юли.
Законодателите признаха, че отлагането на вота е необходимо, за да се гарантира сигурността на чилийците в условията на пандемия. Същевременно те посочиха, че правителството трябва да вземе спешни мерки за социална подкрепа на населението. Вече от седмици в Чили расте броят на заразените с коронавирус. По данни на здравните власти до момента в страната са установени общо 989 492 инфектирани, от които 23 107 са починали.
Германия регистрира днес 24 300 нови случая на заразяване с коронавирус, съобщи Института за заразни болести „Роберт Кох“. Общият брой на заразените с вируса в Германия е вече 2 833 173. Новите смъртни случаи от коронавирус в Германия са 201. Общият брой на починалите от вируса в Германия е 76 543.