На този етап не е установена причинно-следствена връзка между образуването на кръвни съсиреци и имунизирането с ваксината на „Джонсън и Джонсън“ срещу КОВИД-19, заяви американската Агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA). „Агенцията е в течение на съобщения в САЩ за тежки случаи на тромбоемболия, свързвани понякога с тромбоцитопения (понижено количество на тромбоцитите в кръвта), при няколко души, след като са били ваксинирани срещу КОВИД-19 в продукта на „Янсен“ (европейското подразделение на компания „Джонсън и Джонсън“), посочва в комюнике регулаторът. „За момента не сме открили причинно-следствена връзка с ваксинирането и продължаваме да проучваме и да извършваме оценка на тези случаи“, допълва агенцията. Ще информираме обществеността, веднага щом научим повече, уверява службата. Европейската агенция по лекарствата (ЕАЛ) съобщи вчера, че проучва евентуална връзка между ваксината на „Джонсън и Джонсън“ и случаи на кръвни съсиреци. „Един случай е регистриран при клинично изпитване, а три – при ваксинация в САЩ. Един от тези хора е починал“, допълва европейският регулатор.
Еднодозовата ваксина на „Джонсън и Джонсън“ беше разрешена за спешно използване в САЩ в края на февруари – след ваксините в две дози на „Пфайзер“/“Бионтех“ и „Модерна“. ЕАЛ също одобри ваксината на „Джонсън и Джонсън“ и се очаква тя да започне да се прилага в Европейския съюз от този месец.
Бразилският щат Сао Пауло и град Рио де Жанейро отхлабват рестрикциите в хотелиерския и ресторантьорския сектор, както и при други дейности, съобщиха вчера властите. Агенцията отбелязва, че това става докато Бразилия, най-голямата държава в Латинска Америка, продължава да поставя нови рекорди в печалната статистика на свързаните с ковид смъртни случаи на денонощие. Бразилското здравно министерство съобщи вчера за 3693 починали и 93 317 нови заразени с коронавируса за денонощие. Ден по-рано властите обявиха 4249 смъртни случая, 1500 от тях в щатите Рио де Жанейро и Сао Пауло.
Американският фармацевтичен гигант „Пфайзер“ и германският му партньор в разработването на първата ваксина срещу КОВИД-19, получила разрешение за спешно използване в САЩ, искат американските власти да позволят повече младежи да бъдат ваксинирани. Базираната в Ню Йорк компания и германската „Бионтех“ поискаха от американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) да разшири разрешението за спешно използване на тяхната ваксина и то да обхване и децата от 12- до 15-годишна възраст. В средата на декември миналата година властите разрешиха двудозовата ваксина да се прилага на хора на възраст 16 години и нагоре. „Пфайзер“ и „Бионтех“ казаха, че работят в тясно сътрудничество с американския регулаторен орган и регулаторите в други страни, за да получат колкото е възможно по-бързо разрешение за спешно използване или условно разрешение за деца от 12 до 15 години. В изявление компаниите отбелязаха, че предварителните резултати до 31 март от късния етап на изпитване в тази възрастова група на ваксината са показали, че тя е безопасна и 100 процента ефективна при блокиране на инфекциите. Те посочват, че страничните ефекти са като тези при изпитването върху доброволци на възраст от 16 до 25 години: болка и подуване на мястото на инжектирането, умора, главоболие, температура и гадене. Всички участници в изследването на 12- до 15-годишни доброволци ще бъдат наблюдавани в течение на две години след поставянето на втората доза за евентуални проблеми с безопасността и за да се определи колко дълго ваксината предпазва имунизираните.
Институтът за заразни болести „Роберт Кох“ съобщи, че новите случаи на коронавирус в Германия през последното денонощие са 24 097, а починалите – 246. С това потвърдените случаи на заразяване надхвърлят 2 980 400, а смъртните случаи стават 78 249.
Рекорден брой нови случаи на коронавирус са били регистрирани през последното денонощие в Индия – над 145 хиляди, съобщиха от министерството на здравеопазването. Прагът от 100 хиляди е преминат за четвърти пореден ден в страната, която е обхваната от втора епидемична вълна. Потвърдените случаи на коронавирус в Индия, с население от повече от 1,3 милиарда души, надхвърли 13,2 милиона. Страната е на трето място в света по този показател след САЩ и Бразилия. Близо 800 човека са починали от КОВИД-19 в Индия за изминалите 24 часа. Общият брой на смъртните случаи в страната от причиняваното от новия коронавирус заболяване надхвърли 168 хиляди. Индия е на четвърто място в мрачната статистика след САЩ, Бразилия и Мексико. Скокът на новозаразените накара властите в много индийски щати, сред които столицата Делхи, да наложат строги ограничения, включително полицейски час през нощта и затваряне на училищата. Най-тежко засегнат е западният щат Махаращра, чийто главен град е икономическата столица на страната Мумбай. Там са били регистрирани над две пети от новите случаи през последното денонощие. В края на миналата година броят на новозаразените бе започнал да намалява, но през последните седмици епидемичната обстановка рязко се влоши. Ваксинационната кампания в Индия започна през януари. До момента в страната са поставени около 98 милиона дози. Най-малко четирима души загинаха при пожар в болница за пациенти с КОВИД-19 в град Нагпур, щата Махаращра, съобщи местната полиция. Огънят пламнал късно снощи в частното лечебно заведение с 30 легла. Причината за инцидента се разследва. Смъртоносните пожари са често явление в Индия. Много пъти хора загиват поради липса на мерки за безопасност и на аварийни изходи. Пожарите често са причинявани от неотговарящи на стандартите или остарели електрически уреди.