Министерството на здравеопазването, МВР и ДАНС ще работят съвместно срещу издаването на фалшиви сертификати. По инициатива на министъра на здравеопазването в служебното правителство Стойчо Кацаров днес в МВР се е състояла среща, на която са били обсъдени съвместни действия за установяване на лица, издаващи фалшиви сертификати за COVID-19. В срещата са участвали служебният вицепремиер и министър на вътрешните работи Бойко Рашков, председателят на ДАНС Пламен Тончев, директорът на ГДБОП – главен комисар Калин Стоянов, главният секретар на МВР гл. комисар Петър Тодоров, подуправителят на НЗОК д-р Йорданка Пенкова и директорът на „Информационно обслужване“ АД Ивайло Филипов. Участниците в срещата са решили да се създаде работна група под ръководството на главния секретар на МВР, която да координира действията и обмена на информация между отделните ведомства и организации, с оглед улесняване на идентификацията на лечебни заведения и медицински лица, за които има обосновано предположение, че издават фалшиви сертификати, и към които да бъдат приложени специални средства и методи за доказване на деянието. Изпълнението на решението започва незабавно.
Германия регистрира 52 826 нови случая за последните 24 часа, а темпото на заразяване продължава да нараства, съобщи Асошиейтед прес, като цитира института „Роберт Кох“. 294 души са починали вследствие на коронавируса за последния ден, с което броят на жертвите в страната достигна 98 274. Здравният министър Йенс Шпан призова лекарите да не бъдат прекалено стриктни с шестмесечното изчакване, преди пациентите да могат да получат бустерна доза. Броят на новите случаи нарасна през последните седмици, особено сред неваксинираните. Южна и Източна Германия са най-тежко засегнати. През последната седмица окръг Майсен, в близост до Дрезден, регистрира почти 1305 случая на 100 000 души. Ситуацията с коронавируса в страната е драматична, подчерта германската канцлерка Ангела Меркел, цитирана от Ройтерс. Тя напомни, че не е прекалено късно колебалите се досега германци да решат да си поставят първа доза. Здравният министър Шпан заяви днес, че страната има нужда от по-открита дискусия как да намали прекомерната си зависимост от Китай в много области. Пандемията от КОВИД-19 засили икономическата зависимост от азиатския гигант. Въпросът за намаляването на зависимостта от Китай през това десетилетие трябва да се обсъди на икономическа среща, посветена на темата, заяви Шпан на икономическа конференция, организирана от в. „Зюддойче цайтунг“. Според министъра Берлин зависи от Пекин в области като доставките на маски за лице и материали за медицински цели. Освен това Германия трябва да диверсифицира пазарите си за износ, добави той. В същото време властите в съседна Австрия обявиха, че посетителите ще трябва да показват негативен писиар тест при влизане в страната. Досега можеха да се използват и други тестове. В понеделник алпийската страна въведе локдаун за неваксинираните, които не са оздравели наскоро от КОВИД-19.
Австрия отчете рекорден брой новозаразени с коронавирус за изминалото денонощие. Това се случи в третия ден от локдауна за неваксинираните, наложен, за да се овладее разпространението на заразата. За изминалите 24 часа по официални данни са регистрирани 14 416 нови случая на коронавирус и това е първият път, в който броят им преминава прага от 14 000. Предишният рекорд от 9586 инфекции за денонощие беше отчетен преди около година, когато в Австрия беше наложено пълно затваряне. В Австрия със завършена ваксинация срещу вируса е около 65 процента от населението, което е един от най-ниските проценти в Западна Европа. В същото време Австрия е с един от най-високите темпове на разпространение на заразата. Седмичната заболеваемост е 925 случая на 100 000 души население. Увеличаващото се разпространение на коронавируса с наближаването на зимата кара европейските правителства да обмислят връщането на непопулярните пълни затваряния. За разлика от Нидерландия, която реши да наложи частичен локдаун, важащ за всички, Австрия се опита да избегне налагането на допълнителни ограничения за напълно ваксинираните. Преди десет дни правителството забрани на неимунизираните да посещават места като ресторанти, хотели, театри и ски лифтове, но впоследствие въведе локдаун, при който около 2 милиона души, които не са напълно ваксинирани, могат да излизат от вкъщи само по уважителни причини. Сред тях са ходене на работа, пазаруване на стоки от първа необходимост или за разходка без ограничения за времетраенето и разстоянието й. Като се имат предвид толкова много възможности, възникнаха съмнения дали спазването на подобен локдаун изобщо би могло да бъде контролирано и дали той ще донесе ограничаване на разпространението на заразата. Положението е най-тежко в две от деветте австрийски провинции, в Горна Австрия и Залцбург, където натискът върху болниците все повече се засилва. Залцбург заяви, че се подготвя за ситуация, при която броят на хората, нуждаещи се от легло за интензивно лечение, надхвърля капацитета на болниците, но този етап все още не е достигнат.
Чехия отчете рекордните от началото на пандемията 22 479 новозаразени с коронавирус за последното денонощие, показват данни на министерството на здравеопазването. Регистрираният за изминалите 24 часа брой на новите случаи представлява скок от 54 процента на седмична база и е над предишния антирекорд от 17 778 случая през януари. В Чехия, чието население е 10,7 милиона души, обикновено броят на новоустановените инфекции е най-голям във вторник, тъй като тогава, след уикенда, се изследват повече хора. Повишаване на заболеваемостта има и в редица европейски страни, включително съседните на Чехия Германия, Австрия и Словакия. При сегашната вълна ограничителните мерки в Чехия са по-леки в сравнение с предишните вълни. Правителството обеща, че нито ще затваря училища, нито ще налага локдаун и разчита на пропагандирането на ваксинацията. Чехите трябва да показват зелен сертификат в баровете и ресторантите и да носят маски на закрито. Правителството по принцип досега отказваше да затяга мерките, докато трае смяната във властта (в Чехия до седмици се очаква в длъжност да встъпи нов кабинет), но заради влошаващото се положение в болниците започна да мисли за нови ограничения, по-специално за неваксинираните. Очаква се утре правителството да обсъди различни варианти. За последното денонощие хоспитализираните пациенти с коронавирус са 4425, под половината на пика от март, а 661 души са в интензивно отделение, посочи здравното министерство. От началото на пандемията в Чехия са регистрирани общо 31 709 смъртни случая от КОВИД-19, а през последните дни броят им в повечето случаи е над 60 на денонощие. Чехия изостава по ваксинация от други страни. Със завършена имунизация е 57,6 процента от населението при средно 64,9 процента за ЕС, показват данните на Европейския център за контрол и профилактика на заболяванията.
Нова Зеландия ще промени подхода си към пандемията от Ковид-19 през декември, обяви днес премиерът Джасинда Ардърн. През октомври Ардърн заяви, че мерките срещу разпространението на коронавируса могат да бъдат смекчени за напълно ваксинирани, след като 90 процента от жителите на всеки регион получат по две дози ваксина. Сега обаче страната се насочва към нова стратегия от началото на декември, независимо от нивата на ваксиниране. Подходът на Нова Зеландия за елиминиране на заразата е сработил добре, но пандемията се е променила, каза Ардърн. „Почти никоя страна не избегна варианта Делта и Нова Зеландия не е изключение. Можем да бъдем изключение обаче с това, колко добре минимализираме вируса и защитаваме народа си от него“, подчерта премиерът. Новата, „светофарна“ система ще позволи на високорискови бизнеси да работят за ваксинирани клиенти при степени „зелено“ и „жълто“ и да продължат работа с някои ограничения при „червено“. Бизнесите ще могат да отворят за неваксинирани клиенти, но ще бъдат наложени ограничения, за да се подтисне разпространението на вируса сред хората, които е най-вероятно да се заразят, допълни премиерът. По думите й това е значителна промяна за новозеландците. Очаква се правителството да потвърди новата стратегия на 29 ноември. От 15 декември ще бъдат отворени границите на Окланд, най-големия град в страната, за хора, които са напълно ваксинирани или имат отрицателен тест за Ковид-19. Окланд бе отрязан от останалата част на Нова Зеландия след установяване на огнище на варианта Делта през август. С население от 5 милиона души, Нова Зеландия е регистрирала около 9000 случая на Ковид-19 от началото на пандемията и 36 починали.