Археолозите откриха мумии със златни езици поставени в устата им в Северен Египет, съобщи министерството на антиките. Египетско-доминикански екип, работещ в храма Taposiris Magna в Александрия, откри 16 погребения в изсечени в скални гробници, популярни през гръцката и римската епоха. В тях са намерени лошо запазени мумии. Смята се, че на мъртвите са дадени амулети със златно фолио, оформени като езици, за да могат да говорят пред бог Озирис в отвъдното. Древните египтяни вярвали, че Озирис е господар на подземния свят и съдия на мъртвите.
Богът е бил изобразен и в позлатени декорации на картонената маса – материал, направен от слоеве мазилка, лен и лепило, който частично обгръщал една от мумиите. Позлатените декорации на картонената маса около главата на втора мумия изобразяват корона, рога и змия кобра. На гърдите украсите изобразявали огърлица, от която висяла главата на сокол – символът на бог Хор.
Халед Або Ел Хамд, генерален директор на античния музей в Александрия, каза, че археологическата мисия в Taposiris Magna е открила и погребалната маска на жена, осем златни люспи от златен венец и осем мраморни маски, датиращи от гръцката и римската епохи. Министерството на антиките съобщи, че преди това в храма са били открити множество монети с името и портрета на кралица Клеопатра VII. Тя е последната царица на гръцкоговорещата династия Птолемей, управляваща Египет от 51-30 г. пр. н. След нейната смърт Египет попада под римско господство.
По материали на BBC / Великобритания