Смятан от мнозина археолози за най-добре запазения римски провинциален град в Близкия изток, Джераш (известен в древността като Гераса) е археологически шедьовър, разположен сред хълмовете на Гилеад.
Скрит от векове в пясък, преди да бъде разкопан и възстановен през последните 70 години, Джераш е прекрасен пример за величието на римския урбанизъм, който се среща в целия Близък изток.
Основан от войниците на Александър Македонски през ІV в. пр. н. е., Джераш се присъединява по-късно към процъфтяващите и космополитни градове на римския Декаполис – конфедерация от десет римски града, достигайки своя зенит около 150 г.
Неговият просперитет се основава на търговията с кервани, земеделието и рудодобива, а неговите граждани харчат с широка ръка, издигайки великолепни сгради.
Златната му епоха е през ІІ и ІІІ в., а впечатляващите петнайсет църкви в града датират от вековете след това.
Римските руини включват триумфална арка, форум с необикновена овална форма, стадион, монументален фонтан, топла и студена баня и безброй храмове.
Широка улица от колони води към най-разкошния монумент на града – храма на Артемида, богинята покровителка на Джераш, който все още се извисява над градския център.