На 2 юни парламентът на Естония прие закон, с който се забранява отглеждането на животни единствено за кожи. Тази историческа стъпка показва, че хуманното отношение към животните става все по-важен приоритет в обществото. Според неотдавнашно проучване до 75% от естонската общественост не подкрепя отглеждането на лисици и норки за кожи. У нас същото смятат 81% от българите според проучване на “Сова Харис” от тази година.
През януари 2020 г. естонската организация Nähtamatud Loomad внесе петиция в парламента за забрана на отглеждането на животни за кожи. Тя събра повече поддръжници от всяка друга петиция в Естония до момента, с над 6 хиляди дигитални подписа, което даде нова надежда на животните във фермите за кожи. От парламента се изискваше да започне законодателния процес в рамките на 6 месеца. През юни миналата година двадесет и трима депутати от три партии внесоха проект за изменение на Закона за защита на животните, който имаше за цел да забрани фермите за кожи до 2026 г.
В средата на миналата седмица мнозинство в парламента гласува за забрана на отглеждането на кожи в Естония. Законопроектът беше подкрепен от няколко политически партии. Индустрията за ценни кожи в Естония вече е на път да изчезне. През последните години броят на фермите за кожи и животните в тях рязко са намаляли. По-рано тази година най-голямата ферма за кожи в Естония също обяви, че вече не отглежда животни. В нейния пик там са се отглеждали над 170 000 норки и лисици.
Забранено е отглеждането и убиването на животни за кожи напълно или частично в Обединеното кралство, Норвегия, Швеция, Дания, Нидерландия, Франция, Испания, Белгия, Люксембург, Германия, Швейцария, Чехия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Босна и Херцеговина, Република Северна Македония и Естония.