От 1 октомври всички български пенсионери, които получават доходи под линията на бедност, ще получат добавка през социалното подпомагане, така че да няма възрастен човек с доход под линията на бедност, която за тази година е 369 лева, а от следващата става 413 лева. Мярката ще е насочена към 431 хиляди пенсионери. Това съобщи вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Гълъб Донев на брифинг в МС след заседанието на правителството. Изваждаме от бедност абсолютно всички български пенсионери, няма да има пенсионер с доход под линията на бедност, заяви Гълъб Донев. Това е и препоръката на ЕК към групата 65 -70 годишна възраст. Тези хора живеят в България в изключителна бедност. При нас в тази група бедността е 27-28 процента, при средно в ЕС е около 17-18 процента. По-рано днес финансовият министър представи предложенията за актуализация на пенсиите. Актуализацията на пенсиите е заложена от 1 октомври, тъй като технически няма как да се случи от 1 септември. Приносът на осигурителния стаж в пенсионната формула се вдига от 1.2 на 1.35, минималната пенсия се увеличава от 300 на 340 лв., максималната – от 1440 на 1500 лв., социалната пенсия – от 158 на 170 лв. Всички пенсии, несвързани с трудова дейност, ще получат увеличението от 12,5 на сто. Очаква се с предложенията пенсиите да се увеличат средно с 12,5 на сто, каза социалният министър. За някои увеличението ще бъде повече.
В тези 12,5 на сто нарастване е инкорпорирана трайно и добавката от 50 лева в пенсията, която получават пенсионерите, така всички български пенсионери ще получат увеличение на пенсиите от 1 октомври, но без да се налага това да става през постановление на МС. Ако след актуализацията пенсията остане под линията на бедност, хората ще получат помощ през социалното подпомагане. По думите на социалния министър идеята на служебното правителство да има по-предвидима, трайна политика по отношение на доходите от пенсии, те да се по-адекватни, финансовата устойчивост на системата на Държавното обществено осигуряване да бъде гарантирана през закона и да бъдат подпомогнати колкото се може повече български пенсионери да излязат от бедност. „България е държавата от ЕС, която е с близо 10 процентни пункта над нивото на бедност на възрастните хора над 65 години, които са особено уязвима група“, посочи Гълъб Донев. Затова, по думите му, системата на социално подпомагане е натоварена- около 230 000 пенсионери получават енергийни помощи за отопление през зимния период. Той припомни, че от 1 юли се подават заявления за помощта за отопление, която е вдигната с 5, 6 на сто със заповед на министъра на труда и социалната политика. Увеличението отразява темпа на нарастване на цените на електроенергията. Осигурен е достъп и за всички пенсионери до помощта, като увеличението от 5 процента на пенсиите от 1 юли, няма да се отрази на достъпа до подпомагане, напротив – повече хора ще получат енергийно подпомагане и то в по-голяма сума.
Мярката за допълващ доход на пенсионерите до линията на бедност през социалното подпомагане е разработена от социалното и финансовото министерство. Тя се отнася за общо 431 хиляди души. Добавката ще се дава на хора над 65 години, трябва да са неработещи. Тя е направена по модела на енергийните добавки – пенсионерите трябва да отговарят на редица условия, да нямат големи жилища, да нямат големи влогове в банки. Всеки пенсионер ще подава заявление, но за да няма струпване в АСП, ще бъде направено, така че, независимо от времето на подаване, хората ще получат помощта от 1 октомври. Мерките за преизчисляването на пенсиите и за подпомагане на възрастните с ниски доходи ще влязат от една и съща дата. Те са в пакет, служебното правителство има ясна цел да постигне параметри в социалната област, които ще имат дълготраен ефект за 10-15 години. Целта е да бъдат извадени българските пенсионери от бедността. По думите на Гълъб Донев всички политически партии при откриването на парламента са заявили, че ще работят за актуализацията на пенсиите и българските пенсионери са сред приоритетите на всички. Заложени са промени по отношение на линията на бедност, така че да няма национални особености, които да изкривяват процеса. Ще се вземат предвид данните на Евростат и изследването SILC.
снимки БГНЕС