Папа Франциск се срещна с най-висшия шиитски духовник в Ирак, великия аятолах Али ас Систани. Това е първата среща между глава на Римокатолическата църква и толкова високопоставен представител на шиитския ислям – историческо събитие, тълкувано като призив за мирно съжителство между хората от различни вероизповедания в страна, разкъсвана от насилие на верска основа.
Тя се проведе в скромния дом на Систани, където духовникът живее от десетилетия. Група иракчани, облечени в традиционни дрехи, посрещнаха папата отпред. Когато 84-годишният Франциск прекрачи прага на къщата, няколко бели гълъба бяха пуснати да излетят като знак за мир.
За топящото се християнско малцинство всеки жест на солидарност от страна на Систани може да помогне за подобряване на положението му в Ирак след години на гонения и за това да спре тормозът, на който християните са подлагани от шиитските милиции.
Великият аятолах Али ас Систани е заявил пред папа Франциск, че християните в Ирак трябва „да живеят в мир и сигурност“ и да се ползват с „всички конституционни права“. Франциск е благодарил на висшия шиитски духовник, че „е вдигнал глас в защита на най-слабите“.
С тази религиозна среща на върха, една от най-важните в историята, аржентинският папа иска да подаде ръка на шиитския ислям, но също така да се застъпи за християните в Ирак – 1 процент от населението на тази мюсюлманска страна – които казват, че постоянно са жертва на дискриминация.
Срещата е протекла много позитивно и е продължила 40 минути, каза представител на духовните власти в Наджаф, пожелал анонимност. По думите му Систани, който обикновено остава седнал, когато има посетители, е станал на крака да посрещне Франциск на вратата на стаята си – рядко оказвана чест.
Систани е една от най-авторитетните фигури на шиитския ислям в света. Той има голямо влияние върху политиката. Негови фетви доведоха до това иракчаните за пръв път да гласуват свободно през 2005 г., хиляди мъже да тръгнат на война срещу групировката „Ислямска държава“ през 2014 г. и да бъде свалено иракското правителство под натиска на уличните протести през 2019 г.
По материали на Reuters / САЩ и EuroNews / Франция