На 15 август всяка година църквата „Св. Успение Богородично“ в Стария град Несебър се изпълва с хора. На този ден е и празникът на града, така че оживлението е голямо, а в двора на църквата се прави и курбан. Тази година по изключение нямаше, но това ни най-малко не помрачи празника. Вътре в храма най-голяма е навалицата пред чудотворната икона на Светата майка – смирена опашка от желаещи да й се поклонят и помолят, се извива още от входа.
Много от чакащите пришълци, обаче, се чудят защо има две икони на Богородица една до друга, и даровете се оставят пред втората, която изглежда някак тъмна на цвят. Именно нея местните хора наричат „Черната Богородица“. Според специалсти, тя е копие на Иверската чудотворна икона. Наименованието, което й дават местните хора, има и буквален, и скрит смисъл.
Каква е историята: Според предаваното от уста на уста, иконата е намерена преди два века, закачена на най-старото дърво в града. Сваляли я за поклонение из черквите, и после пак я окачвали на дървото. Една нощ, обаче, местна девица сънувала, че Богородица й казва, че иска постоянен дом, на мястото на дървото. На това място днес се намира църквата „Св. Успение Богородично“.
Според легендата парите, с които била съградена църквата, били намерени в корените на дървото, под формата на злато. Богородица сякаш сама платила дома си, но за благодарност към хората, които чули молбата й, на това място започнали да се случват чудодейни неща: болни се изцерявали, жени зачевали – славата на църквата, дървото и иконата почнала да се разнася из цяла България.