В началото на месец септември се навършиха 80 години от сключването на Крайовската спогодба между България и Румъния за връщането на Южна Добруджа в пределите на страната ни. Крайова е на 82 км от Видин, той е най-големият град в румънския регион Олтения и административен център на окръг Долж с близо 300 000 жители. В центъра на града се намира красив дворец, в който се помещава Арт музей, притежаващ произведения на румънски и чуждестранни художници от 16-ти до 20-ти век. Сградата е построена между 1898 г и 1907 г. от френския архитект Пол Готтереу.
Най-впечатляващата зала в този дворец е „Огледалната зала“, в която през 1940 година се провежда Румънско-българската конференция, завършила на 7 септември с Крайовската спогодба. Тази спогодба е договор, подписан в град Крайова между Царство България и Кралство Румъния. Условията на спогодбата налагат на Кралство Румъния да върне на Царство България територията на Южна Добруджа („Cadrilater“, рум.) с размер 7 565 km², а също така и да се осъществи обмен на населението от Северна Добруджа и Южна Добруджа. На 19 август 1940 г. протичат мъчителни и трудни преговори между двете държави.
Румънската страна се стреми да направи възможно най-малки отстъпки, но връща южната част на Добруджа на Царство България. 88 000 румънци, заселени от румънските власти след края на Втората балканска (Междусъюзническата) война през 1913 г., когато територията на Добруджа е окупирана от Кралство Румъния, са принудени да напуснат и да се преселят на север. 68 000 българи от северната част се преселват на юг.
Днес в тази в Огледалната зала в двореца, в който се помещава Арт музея на Крайова нищо не напомня за този дипломатически акт, променил съдбите на хиляди хора. Екскурзоводите в музея не споменават в своите беседи историческия факт, само в рекламните материали, издадени и на български език, има едно изречение за „Огледалната зала“ и подписаната спогодба за връщането на Южна Добруджа.
Арт музеят в Крайова е посещаван през цялата година от жители на Видин и областта, като през летния сезон идват и организирани туристически групи от крайграничния регион. Много чуждестранни туристи също са впечатлени от красивата сграда в центъра на Крайова, която има прилики с двореца Шеверни от Долината на Лоара. Дворецът, в който се помещава Арт музея е бил отворен за пръв път за посетители през октомври 1943 г. Тогава в 29-те зали на уникалната сграда Кралската културна фондация организира Седмица на Олтения.
Автор и снимки Анна ЛОЗАНОВА