Краков е един от най-старите и големи градове в Полша. Административен център е на Малополското войводство, както и на Краковски окръг, без да е част от него. Самият град е обособен в самостоятелен окръг с площ 326,85 km2. През 1978 г. историческият център на Краков става един от първите обекти, включени в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Името на град Краков произлиза от Кракус (Крак, Гракх), легендарният основател на Краков и владетел на племето висляни. На полски Kraków е архаична притежателна форма от Krak и по същество означава „Града на Крак“. Истинският произход на името е силно оспорван сред историците, като съществуват много теории и няма единодушен консенсус. Първото записано споменаване на княз Кракус (тогава записано като Grakch) датира от 1190 г., въпреки че градът е съществувал още през VII век, когато е обитаван от племето на висляните. Възможно е името на града да произлиза от думата kruk, която означава „врана“ или „гарван“.
Легендата разказва, че всичко започва от Крак, първият господар на селището, разположено някъде между реките Дунав и Рейн на земя, определена от древните римляни като варварска. Крак убива ужасяващия дракон, за който легендата говори. Поради тази причина така нареченият Вавелски дракон (дракон от хълма Вавел) става символ на Краков. Името на града е споменато за първи път в записките на Ибрахим ибн-Якуб, сефарадски евреин, търговец от Кордоба, през 966 г. Той описва богат град, в който се пресичат търговски маршрути, заобиколен от гори. В значителна степен историята на град Краков се припокрива с тази на Стария град в Краков и на историческия център на Краков.
Историческият център на Краков, бившата столица на Полша, се намира в подножието на Кралския дворец Вавел. 13-вековният търговски град има най-големия европейски пазар и множество исторически къщи, дворци и църкви с техните великолепни интериори. По-нататък доказателства за пленителната история са осигурени от останките на 14-вековните укрепления и средновековното разположение на квартала Кажимеж, с неговите древни синагоги в южната част на града и готическата катедрала, където са погребвани кралете на Полша. Днес в музеите и галериите може да се намери всичко – от творби на Леонардо да Винчи до японски комикси. Краков се гордее със своя Ягелонски университет – един от най-старите в Европа.
автор Веселин Гарабитов, снимки Веселин Гарабитов