Лидерът на съпротивата срещу талибаните в Афганистан обяви днес, че борбата ще продължи. „Няма да се откажем от борбата за Аллах, свободата и справедливостта“ написа във „Фейсбук“ водачът на Афганистанския национален фронт за съпротива Ахмад Масуд. Изявлението му е вероятно реакция на непотвърдените съобщения, че Панджшер – единствената провинция извън контрола на талибаните – е превзета и ръководителите на съпротивата са избягали в чужбина. Във видеобръщение вчера вицепрезидентът на Афганистан Амрулла Салех каза, че пребивава в родната си провинция Панджшер и че съпротивата продължава. От пет дни се водят тежки боеве между фронта за съпротива и талибаните за долината Панджшер. Преди това имаше кратки и неуспешни преговори за намиране на мирно решение на конфликта. Според говорител на съпротивата талибаните са предложили на Масуд пост в своето правителство, но той е отказал.
Продължават тежките боеве в долината Панджшер – последния бастион на съпротивата срещу талибаните в Афганистан. Представители на ислямисткото движение казаха пред Ройтерс, че районът северно от столицата Кабул е превзет. Това твърдение обаче бе отречено от източници от съпротивата, която включва бивши служители на афганистанските сили за сигурност и местни милиции. Един от нейните лидери, бившият вицепрезидент Амрула Салех, отрече информациите, че е избягал от Афганистан. Ситуацията е трудна, призна обаче той. Салех изпрати видеопослание до Би Би Си, за да успокои местните жители, че не е избягал от Афганистан. Британската медия обаче направи уговорката, че не може да потвърди неговото местонахождение.
Има съобщения за стотици убити в сраженията в долината Панджшер. Едноименната провинция е една от най-малките в Афганистан и последната, която не е превзета от талибаните. Традиционно антиталибански бастион, долината, скрита зад високи планини, е дом за между 150 и 200 хиляди души. Европейският съюз и Великобритания последваха примера на Съединените щати, като казаха, че ще поддържат контакти с талибаните, но няма да признаят техния режим в Афганистан. ЕС обяви планове да възстанови дипломатическото си присъствие в Кабул, за да следи за евакуирането на хора и за спазването от новите талибански управници на поетите от тях ангажименти, включително в областта на сигурността и човешките права. Взаимодействието с талибаните ще се осъществява при стриктни условия и ще има за цел само оказването на подкрепа на афганистанския народ, заяви върховният представител на Европейския съюз за външната политика и сигурността Жозеп Борел.
снимка и видео Reuters