Марсоходът на НАСА Пърсивиърънс кацна на Марс и изпрати първите си снимки. Мястото на кацане е в кратерът на Джезеро, който в миналото е предсатвлявал езеро с дълбочина 500 метра, от което е потегляла мрежа от реки. Там учените се надяват да открият във вкаменелостите следи от микробен живот отпреди милиарди години.
Пърсивиърънс ще вземе проби от скалите на Червената планета. Две бъдещи мисии през следващото десетилетие ще трябва да върнат пробите на Земята. Това ще са първите образци от друга планета, с които ще разполага човечеството. Събирането на тези проби е първата стъпка от една от най-трудните мисии, предприемана някога. Тя се опитва да допринесе за отговор на въпроса, който ни съпътства от много векове: сами ли сме във Вселената, заяви Томас Зурбухен, асоцииран администратор в дирекция „Научна мисия“ на НАСА.
Пърсивиърънс е оборудван с редица инструменти, включително устройство за преобразуване на въглеродния диоксид в атмосферата на Марс в чист кислород. Това ще бъде много полезно за астронавтите в бъдеще, защото така няма да се налага те да носят голямо количество кислород с тях – както за да дишат, така и като гориво, за да напуснат Марс, поясни Кенет Фарли от НАСА.
Миналата седмица в орбитата на Марс навлязоха сонди на Обединените арабски емирства и на Китай, която ще спусне през май или юни марсоход към повърхността.
По материали на NASA / САЩ, BBC / Великобритания и Reuters / САЩ