Мемориалният комплекс „Катюша“ се намира на 2 километра от град Кула в посока към Граничния пункт „Връшка чука“. Комплексът се намира на мястото, където през септември 1944 година са се водили бойни действия между Съветската армия и Вермахта.
На 8 и 9 септември 1944 г. германски войски от 7-ма СС-доброволческа планинска дивизия „Принц Ойген” навлизат на българска територия през прохода Връшка чука. Доброволчески отряд се опитва да ги отблъсне, но не успява и на 11 септември, след тричасово сражение, те завземат Кула и атакуват селата около него. На помощ идват две дружини от 103-ти пехотен полк, две бронеизтребителни роти, а на 12 септември – и бойци от Трети Бдински полк и Ломската бронеизтребителна дружина, доброволчески части от Видин.
На 15 септември германските части са отблъснати, а на 6 км западно от Кула заемат огнева позиция съветските „Катюши“. На 16 септември, след успешно сражение границата е възстановена, а Трети украински фронт се установява на територията на Кула и околностите. Продължават боевете с частите на нацистка Германия, останали на българска територия.
Те са окончателно прогонени след сражението при с. Извор махала през нощта на 30 септември 1944 г. Загиват 164 съветски войници и 19 български войници и доброволци. Това е и единствената битка на българска територия по времето на Втората световна война между 3-ти Украински фронт и „Вермахта“.
В периода май – юни 1975 г. на мястото на бойните действия е изграден мемориален комплекс „Катюша“. Във връзка с тържествата, организирани за честването на 30-годишнината от победата във Втората световна война на самоход пристига „Катюша“. Тя е поставена на постамент западно от града, там където през есента на 1944 г. са се водили бойните действия.