За последните седмици забелязваме и отчитаме една устойчива тенденция за увеличаване на случаите, регистрирани с позитивен тест за Covid-19. Паралелно с това, благодарение на мерките, които действат в страната и са с най-нисък индекс на строгост, успяваме да запазим устойчиви места по заболяемост и в Европа. Това заяви на редовен брифинг за разпространението на коронавируса здравният министър Костадин Ангелов. За сравнение мерките у нас са изключително либерални и благодарение на тях постигаме резултатите като темп на заболеямост и смъртност в сравнение с нивата в ЕС, подчерта проф. Ангелов и допълни, че за последната седмица тенденцията е обърната – потвърдените случаи са 5708, а излекуваните са 3659.
Заетостта на леглата в лечебните заведения за неусложнени пациенти е 35 на сто, а за интензивни – 38%. По-висок процент заетост на леглата се наблюдава в областите Благоевград, Варна, Пазарджик, Силистра, София-област, Хасково и Шумен. За направените антигенни тестове до момента в системата на образованието – на учителите са направени 23 007 теста, от тях положителни са 57. От непедагогическия персонал са направени 6427 теста, от които положителни 17 теста. Общият брой на тестове в системата на образованието е 29 434.
От своя страна главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев коментира на брифинга, че няма някаква голяма разлика по отношение на позицията на страната ни в ЕС и Европейското икономическо пространство: „Заболяемостта е повишена на целия континент. Водещи са Португалия, Испания и Ирландия. Най-ниска в ЕС е заболяемостта в Гърция, България и Финландия“. 14-дневната заболяемост у нас е 99 на 100 000. От понеделник тя е вече 140 на 100 000. Това ни отрежда 26-о място в ЕС и ЕИП и 6-о място на Балканите. Смъртността е 8,03 на 100 000 – 15-о място в ЕС. Има раздвижване вътре в страната. Имаме 12 области в червената зона, 12 в оранжевата и само 4 в жълтата – Видин, Добрич, Разград, Търговище. Нямаме области с под 20 на 100 хиляди заболеваемост.