На 1350-1500 метра надморска височина на територията на столичния квартал Владая се намира геоложкият феномен “Златните мостове” – уникална каменна река в северозападните склонове на Витоша, на половин час път от града. Огромните каменни късове изцяло покриват течението на Владайска река. Името „Златни мостове“ идва от жълто-златистия цвят на лишеите, покриващи каменните блокове.
Наречени са мостове, защото по блоковете може да се минава над реката, която шумно тече под тях. Под тези огромни струпвания на големи по размер заоблени скали продължава да тече вода, която, наред с другите природни явления като ветрове, влата, температури, се явява основният скулптор на техните форми. Те са стабилно фиксирани, поради което са и безопасни за прекосяване.
Предполага се, че образуването на това природно явление е започнало преди милиони години. За произхода на морените по поречието на Владайска река съществуват две теории. Според едната те са резултат от свличането на ледниците в края на ледниковия период. Според другата – те са резултат от блоковото напукване на витошкия монцонит с последващо сферично изветряне.
Дълго време тези образувания са приемани за ледникови морени. След като се е установило, че ледниковите заледявания у нас обхващат само пояса над 2300 метра надморска височина, се е родила геоложката история на каменните реки, каквито са и прекрасните Златни мостове.
Твърди се, че каменната река е образувана през последните 5 млн. г. през неогена и кватернера, вследствие на сферичното изветряване на монцонитите от Витошкия плутон в съчетание с ерозионното действие на водата. Смята се, че този тип геоложки феномени са изключително устойчиви образувания. Те непрекъснато се попълват от нови заоблени блокове, вследствие на изветряването на интрузивните масиви.
Витошките каменни реки, известни като “Витошки морени”, са едно от най-характерните геоложки явления на планината. Освен Златните мостове такива и по-големи каменни реки има в местностите „Юрушки мост” и „Ветровала”, около хижите Селимица и Голямата грамада, северно от връх Камен дял, под Черни връх и на други места, с приблизителна обща площ около 10 кв. км.
Според някои твърдения Витошките морени не са в точния смисъл на думата морени, защото морените се образуват на надморска височина, на каквато е имало ледници, а Витошките морени са каменни реки. Морени се срещат на много места по света, където е имало заледявания, но единствените две места на планетата, където могат да бъдат видени каменни реки са тези на Витоша и тези на Фолклендските острови.