Прекомерният риболов е поразил популациите на някои акули и акулоподобни с повече от 70% през последния половин век, сочат данните от ново проучване. Тревожен спад на видовете, вариращи от акули чукове до акулоподобни от вида морски дявол. Сред най-силно засегнатите е океанската бяла акула, често описвана като особено опасна за човека, която сега е на ръба на изчезването заради човешката дейност.

Глобалната им популация е намаляла с 98% през последните 60 години. Проучването, публикувано в списание “Nature”, посочва прекомерния риболов и слабата защита и призовава за по-строги ограничения и по-добро прилагане на съществуващите правила. Изследователите отбелязват, че видовете могат да се възстановят, когато се положат усилия за опазването им, така че загубите не винаги са необратими.

Изследването се фокусира върху видове, които живеят предимно в открити води. За 18 вида, за които има повече данни, популациите в световен мащаб са намалели с над 70% от 1970 г. насам. Установено е, че три акули са критично застрашени, като популациите им намаляват с повече от 80% – океанската бяла акула, оребрената акула чук и голямата акула чук. Акулите и акулоподобните са особено уязвими от срив в популацията, защото растат бавно и се размножават сравнително рядко.