Република Южна Африка отчита рекорден брой нови случаи на коронавируса. Основното огнище на новия епидемичен взрив е Йоханесбург, а причина за него е новият вариант Делта на вируса, съобщиха здравните власти. За последното денонощие са потвърдени над 26 000 нови случая, а ден по-рано те бяха 24 000, според Националния институт по заразни болести. Така най-високите стойности, достигнати при предишните вълни на заразата, са задминати, а много болници бързо запълват капацитета си. В лечебни заведения в Южна Африка в момента се лекуват над 13 800 души, а някои болници отменят планови операции, за да освободят места и медицински персонал за новите пациенти. Официалният брой на жертвите от началото на пандемията надхвърли 63 000, макар че статистиката за нарасналата цялостна смъртност в страната говори за това, че починалите от вируса може в действителност да са над 170 000. Отчетените в Южна Африка 2 милиона заразени от началото на пандемията представляват над 30 на сто от случаите във всички 54 страни в Африка, сочат данните на Африканския център за контрол и превенция на болестите. Миналата седмица президентът Сирил Рамапоса обяви затягане на мерките срещу разпространението на вируса, включително по-дълъг вечерен час, забрана за продажбата на алкохол, затваряне на много училища и спиране на пътуванията от и към Гаутенг, най-голямата по население провинция в Южна Африка, която включва Йоханесбург и столицата Претория. Над 60 на сто от новите случаи са в Гаутенг, а властите се опасяват, че заразата скоро може да обхване и други градове и провинции. След бавно начало ваксинацията набра скорост, но все още изостава доста от равнищата в развитите страни. Засега над 3,3 милиона души от 60-милионното население на Южна Африка е ваксинирано с първа доза на ваксината на „Пфайзер“, както и с тази на „Джонсън и Джонсън“.
Южноафриканският здравен регулатор даде разрешение вчера за произвежданата от китайската компания „Синовак“ ваксина, но с условието тя да предостави окончателните данни от продължаващи клинични изпитания. Съседните южноафрикански страни Мозамбик, Намибия, Замбия и Зимбабве също се борят с рязко увеличение на случаите на заразяване.
Иран обяви, че връща противоепидемичните ограничения в големите градове заради опасения, че новият силно заразен вариант на коронавируса Делта може да причини нова тежка вълна от инфекции. В 275 града, включително в Техеран, ще бъдат затворени всички икономически отрасли, които не са от структуроопределящо значение. В общините с висок риск от разпространение на заразата ще бъдат затворени всички паркове, ресторанти, магазини за нехранителни стоки, молове, салони за красота и книжарници. Забраняват се пътуванията между градове с висока заболеваемост. Рязкото повишение на случаите на заразяване става и на фона на изоставане на ваксинацията в Иран; напълно ваксинирани досега са по-малко от 2 процента от 84-милионното население. Поради все още недостатъчните количества чужди ваксини Техеран активизира усилията си да разработи свои. Миналия месец властите разрешиха за спешна употреба ваксината местно производство „КОВИран Барекат“, без да публикуват данни за безопасността и ефикасността й. На иранския върховен лидер аятолах Али Хаменей, който преди това предупреди да не се внасят ваксини американско и британско производство с оглед на дълбоко вкорененото недоверие към Запада, бе поставена доза от иранската ваксина на живо по държавната телевизия и той призова хората да последват примера му и да се ваксинират.
В австрийската провинция Тирол се проведе акция за ваксиниране без предварително регистриране. До 17 часа близо 13 000 тиролци получиха първа игла. Наредени на дълги опашки още преди да бъдат отворени пунктовете за ваксинация, хората чакаха търпеливо да им дойде редът. В имунизационните центрове в Куфщайн, Инсбрук и Кундл желаещите преди обяд са били 2500 души, някои от тях са чакали по час и половина. В ранния следобед в Лиенц и Ройте желаещите са били обслужени след около половинчасово чакане, в Имст и Телфс – след около час, на други места – след много повече от час. Поради големия интерес беше удължено работното време на някои пунктове. От трите ваксини, които бяха на разположение, 68 процента бяха ваксинирани с Бионтех/Пфайзeр, 29,2 процента с Джонсън & Джонсън и 2,5 процента с Астра Зенека.
Поради големия интерес следващата неделя акцията ще бъде повторена, за да бъде дадена възможност на всички желаещи да се ваксинират.
Гърция регистрира 1001 нови случая на коронавирусна инфекция вчера, като седем от тях са установени на граничните пунктове на страната, съобщава АНА-МПА, позовавайки се на данни на Националната организация за обществено здраве. От началото на пандемията в страната са потвърдени 425 347 случая на коронавирусна инфекция. Още девет души са починали през последното денонощие, с което броят на жертвите достигна 12 731 души.