Лидерската среща на НАТО, на която се очаква Швеция и Финландия да бъдат официално поканени да се присъединят към Алианса, започна в Мадрид. На форума се очаква да бъде одобрена новата стратегическа концепция, в която основна заплаха за сигурността е Русия, както и увеличаване на силите за бързо реагиране над 7 пъти – от 40 000 на 300 000. Срещата в Мадрид започва при радикално променена среда за сигурност заради руската агресия и засилена конкуренция между основните играчи на глобалната сцена, заяви Румен Радев, който ръководи българската делегация, преди началото на първото заседание. България участва активно в дискусиите за новата стратегическа концепция, заяви президентът. “ Новата среда на сигурност изисква нови подходи и решения, които да гарантират, че войната в Украйна няма да разшири своя териториален обхват“
С новата концепция Алиансът се връща към същността си – да защитава суверенитета, сигурността и териториалната цялост на членовете, допълни Румен Радев. В документа Русия ще е основната заплаха, за първи път се споменава и Китай, но не като враг, а като предизвикателство за ценностите и интересите на НАТО. Румен Радев обясни, че в Мадрид ще се вземе само политическо решение за увеличаването на силите за бързо реагиране и не е ясно още по какъв точно начин България ще участва в засилването на колективната отбрана по източния фланг: „На тази среща само ще разгледаме на високо политическо ниво потенциала за нарастване на многонационалните бойни групи до ранг на бригада, но реалните оперативни решения за този подход тепърва предстои да се разглеждат на военно-политическо ниво“
Американският президент Джо Байдън пристигна последен. Преди началото му той каза: „Съединените щати увеличават военното присъствие в Европа, за да отговорим на настоящите заплахи“. Американските сили подсилват военноморско, военновъздушно и сухопътно присъствие. Броят на разрушителите в Испания ще бъде увеличен от 4 на 6, във Великобритания ще бъде изпратена допълнителна ескадрила от изтребители Ф-35, обяви Байдън и отбеляза предстоящото присъединяване на Швеция и Финландия като исторически момент за пакта.
Следобед Румен Радев има двустранна среща с шведския премиер Магдалена Андершон, а генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг изрази очакване страните-членки бързо да ратифицират членството на двете скандинавски държави. „Това се случва безпрецедентно бързо – само няколко седмици ни делят от молбите им за членство и поканите. Разбира се след това всички 30 парламента трябва да ратифицират тяхното присъединяване, а това отнема време“, каза Столтенберг.
по БНР, снимки ЕРА, president.bg