Не е възможно животът да съществува в облаците на Венера. Просто е твърде сухо , казва международен изследователски екип, ръководен от Университета на Куинс Белфаст, Великобритания. Миналата година бяха изразени надежди, че микробите могат да обитават венерианската атмосфера, предвид присъствието там на газовия фосфин (PH3). Предполага се, че концентрацията не може да се обясни само с геоложка активност. Но новото проучване в Белфаст отхвърля тази идея. Екипът оцени това, което е известно за условията в облаците, събрани от космически сонди, и след това разгледа библиотеката с форми на живот на Земята, за да види дали някакви известни организми могат да продължат да съществуват в тази предизвикателна среда.
Облаците са предимно сярна киселина с малка фракция вода. Анализът заключава, че най-екстремният „екстремофил“ – името на микробите, които живеят в много предизвикателни условия – няма да може да оцелее, камо ли да процъфтява. „Открихме не само, че ефективната концентрация на водни молекули е малко под необходимата за най-устойчивия микроорганизъм на Земята, тя е повече от 100 пъти твърде ниска. Тя е почти в дъното на скалата и е непреодолимо разстояние от необходимото бъдете активни „, каза д-р Джон Халсуърт от Училището по биологични науки в Белфаст.
НАСА и Европейската космическа агенция току-що одобриха три нови мисии за посещение на света, започвайки в края на това десетилетие. А частна компания за изстрелване, Rocket Lab, възнамерява да изпрати кораб за навлизане в атмосферата още през 2023 година .
Това има принос от членовете на екипа на Prof Greaves и ще се опита да вземе проби от фосфиновия газ, докато сондата се спуска през облаците. Освен това екипът е на път да публикува официално отговори на други учени, които се съмняват в стабилността на своите телескопични наблюдения. „Прегледахме данните отново, направени са значителни подобрения [от персонала в обсерваторията на Алма в Чили] и аз наистина съм доволен от това, което видяхме във Венера“, каза проф. Грийвс. Новото проучване на Hallsworth е публикувано в списанието Nature Astronomy .
по материали на BBC / Великобритания, снимки НАСА