Въпреки пандемията броят на хората, бягащи от войни, гонения и малтретиране, стигна рекорд – 82,4 милиона души, двойно повече отпреди десет години, сочат данни на ООН. Според публикувания годишен доклад на Агенцията на ООН за бежанците, броят на бежанците, вътрешно разселените лица и кандидатите за убежище е нараснал през 2020 г. с 4 на сто спрямо предишния им, също рекорден брой от края на 2019 г. – 79,5 милиона.
Повишение се отбелязва вече девета поредна година.

По време на пандемията „всичко спря, включително икономиката, но войните, конфликтите, насилието, дискриминацията и преследванията – всичко, което кара хората да бягат – продължиха“, обясни ръководителят на Агенцията на ООН за бежанците Филипо Гранди. Днес 1 процент от цялото човечество са хора, напуснали домовете си; „хората без корени“ са двойно повече, отколкото преди десет години, когато бяха около 40 милиона, тревожно предупреждава агенцията. В края на 2020 г. в света е имало общо 30,3 милиона бежанци и други лица, принудени да заминат в чужбина, включително 5,7 милиона палестински бежанци и 3,9 милиона венецуелци. А кандидатите за убежище са били 4,1 милиона.

„Безпрецедентно“ обаче е скочил броят на вътрешно разселените, който възлиза вече на 48 милиона, изтъкна Гранди, представяйки доклада. Броят на вътрешно разселените – главно поради кризите в Етиопия, Судан, страните от Сахел, Мозамбик, Йемен, Афганистан и Колумбия, е нараснал миналата година с над 2,3 милиона.
Въпреки пандемията и призивите за спиране на огъня в световен мащаб, отправяни от генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, конфликтите все още прогонват хора от домовете им.

В доклада се отбелязва още, че в разгара на пандемията през 2020 г. над 160 страни са затворили границите си, а 99 от тях не са правили никакви изключения за хората, търсещи закрила. Впоследствие обаче все повече страни са взели мерки от рода на временна карантина и др., за да гарантират на търсещите убежище достъп до процедурите. Над две трети от хората, избягали в чужбина миналата година, са идвали само от пет страни – Сирия (6,7 милиона), Венецуела (4 милиона), Афганистан (2,6 милиона), Южен Судан (2,2 милиона) и Мианма (1,1 милиона).

Момчетата и момичетата под 18 години са 42 на сто от всички прогонени от домовете си. А от 2018 до 2020 г. като бежанци са родени близо един милион деца. „Трагедията на толкова много деца, родени в изгнание, би трябвало да е достатъчна причина за много повече усилия за предотвратяване и спиране на конфликтите и насилието“, подчерта Филипо Гранди.

По материали на Reuters / САЩ и Euro News / Франция