На Северозапад от град Кула започва България. Селище т миналото, хубав и приятен град, в който туристите имат какво да разгледат.
По време на Римската империя градът се е наричал Кастра Мартис. От 7 век той е в пределите на Средновековната Българска държава. В центъра на Кула се намират останките от римска крепост, която е изградена през 3 век с отбранителна цел. През 370 година в нея спрял с отряда си на път за Тракия император Грациан.
След това крепостта била разрушена от хуните, но през 6 век Юстиниан Велики отново я издига. Днес са запазени основите на крепостта и част от кулите. Една от кулите се издига на 16 метра височина. В римското съоръжение археолозите са открили щаба на коменданта, където са съхранявани символите на римската власт и воинство.
Кула е единственото място в България, където през 1944 година са се водили боеве между части на немската армия и III-ти Украински фронт. На мястото на боевете има монумент – зенитен комплекс „Катюша“.
Мястото се поддържа от общината и се посещава предимно от руски туристи и наследници на загиналите червеноармейци. При Кула са загинали по време на Втората световна война и четирима американски летци, чиято памет е почетена с паметна плоча.
Само в Кула може да се види обичаят „Къпачи“ оцелял от древни времена. В дните около Ивановден в града група от „къпачи“ обливали със студена вода ергени и мъже именници. Запазени са и наричанията, които съпътстват ритуала.
Днес Кула е център на малка община. Местните хора пазят своето минало.
И тук обезлюдяването нанася щети, както в целия Северозапад, но има млади семейства, които остават в малкия град, за да отгледат децата си на спокойствие и чист въздух.