Краковският зоопарк е основан през 1929 г. Той е дом на над 1500 животни и около 260 вида. Зоопаркът е член на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите и Световната асоциация на зоопарковете и аквариумите.
Първото споменаване на екзотични животни, отглеждани в Краков, датира от 1406 г., когато двойка лъвове е транспортирана от Флоренция до Краков. Преди създаването на Зоологическата градина в Краков през Средновековието на хълма Вавел е съществувала кралска менажерия . Колекцията включваше животни като маймуни , камили , лъвове , леопарди и много видове гризачи . Когато крал Сигизмунд III Ваза премества столицата на Полша от Краков във Варшавапрез 1596 г. менажерията преживява период на упадък. През 18-ти и 19-ти век редица други частни менажерии са създадени в различни части на Краков, като Краковския парк (сега парк Марек Грехута в Краков). Активистите от краковския клон на Полското дружество на естествоизпитателите замислиха идеята да създадат зоологическа градина в Краков.
Откриването на зоологическата градина се състоя на 6 юли 1929 г. в присъствието на президента на Полша Игнаци Мощицки . В деня на откриването зоологическата градина е притежавала 94 бозайници , 98 птици и 12 влечуги . Антони Козиарц е назначен за първи директор на зоологическата градина в Краков и заема тази длъжност до 1966 г. По време на Втората световна война зоологическата градина се оказва под германска администрация и много от животните, отглеждани в зоологическата градина, са прехвърлени в други зоологически градини в Германия . През 1963 г. компания, наречена Градски парк и зоологическа градина е създадена и настъпва период на обширна реконструкция и модернизация.
В момента зоологическата градина съдържа 1500 животни, представляващи 260 вида и заема площ от близо 17 хектара. Годишният брой посетители възлиза на 300 000. Програмата за развъждане на зоологическата градина доведе до раждането на андски кондор през 2014 г. Други животни, родени в плен в зоологическата градина, включват: гривен вълк , снежни леопарди , леопарди , ягуари , лисици фенек , каракални рисове , европейски диви котки , северни рисове , земни кускуси , черни мангабеи , чим panzees , lar gibons, и обикновени мармозетки .
автор, снимки и видео Веселин Гарабитов