Депутатите приеха да се възвърне вносът на зърно от Украйна. Това стана с гласовете на 124 народни представители от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ и ДПС.
На последното заседание на Министерски съвет бяха изведени макроикономически фактори, които показват, че не е притеснително България да се откаже от забраната на внос на украинско зърно, защото има възможност за подкрепа на българските земеделци, когато има нужда. Като мярка, завишаваме контрола на всички украински стоки. Това заяви земеделският министър Кирил Вътев в парламента.
Българската национална сигурност е най-важна както по казуса с оръжията, които даваме на Украйна, така и по отношение на зърното в момента. Това коментира депутатът от „Има такъв народ“ Станислав Балабанов. “Има министър на отбраната, който да дойде в зала и да ни запознае в детайли какво иска да направи и дали е полезно за нас като мнозинство”, каза още Балабанов.
Десислава Танева, бивш земеделски министър и депутат от ГЕРБ заяви, че проектът на решение няма значение за последиците, които ще настъпят от утре, заради решенията, които са взети във времето, част от които либерализацията на вноса от Украйна и митническите квоти. “България е пълноправен член на ЕС и трябва да има равни права и задължения със старите страни – членки на съюза. След войната в Украйна въведохме регламент по либерализация на вноса от Украйна, нямахме позиция по тази либерализация. Това внесе първите затруднения в реализацията, никой не бе готов да поеме логистиката на такъв голям производител като Украйна и нормално съседните страни на Украйна се отказаха, заради невъзможността от поемането на тази либерализация. Тоест либерализацията и митническите квоти затрудняват още повече износа”, обясни Танева.
Кирил Петков, съпредседателят на ПП, заяви, че става дума за забрана дали украинското зърно да влиза в пет страни, които са част от един пазар. “Абсолютно грешно е да се казва, че дъмпинговите цени ще смажат цените в България, защото ние сме част от единния пазар в ЕС. Тук има много силни икономически аргументи, които работят в отпадане на забраната за внос на украинско зърно”, каза Петков.
Против се обявиха от БСП. “Изключително притеснително е, че по бързата писта се опитва МС да прехвърли отговорността на НС. Този проект на решение – отпадане на забраната за внос на украинско зърно, не е разгледан в земеделската комисия, където трябва да се изслушат земеделските производители и да се направи анализ. Вие от управляващото мнозинство, вкарвате без необходимата преценка, анализ и яснота за ефектите от падане на забраната за внос на зърно от Украйна, това заяви Иван Иванов, бивш земеделски министър и настоящ депутат от БСП. “Страните – членки на нашите партньори в ЕС също подкрепят забраната, ние как отиваме и казваме ние искаме внос. Това е нелоялно отношение и към земеделските ни производители, идва ни като гръм от ясно небе, без обяснение”, подчерта Иванов. Той подчерта, че в момента в нашите складове имаме 2,6 млн. тона слънчоглед, които ще останат нереализирани. “Какво ще се случи занапред. Ако подкрепим вноса, това е предателство към българските производители и към страните – членки”, каза Иван Иванов.
Тошко Йорданов от ИТН заяви, че няма да подкрепи решението за отпадане на забраната за внос на зърно от Украйна. “В момента МС се крие зад НС. Това говори, че правителството е некадърно. Интересно е на европейските избори до какво ще ни доведат след войната в Украйна и неправилните решения взети от ЕС”, каза Тошко Йорданов.
снимка и видео БГНЕС