Наричат я перлата на Средиземноморието. И няма как да не повярваш на всички хубави истории, разказани за този магнетичен остров. Километричните пясъчни ивици, вълшебно сините средиземноморски води и щурият нощен живот всяка година привличат хиляди хора от цял свят тук. Майорка, Минорка и Ибиса, звучат като имена от приказките. И е така.
Най-ранните следи от човешка дейност на Балиарските острови датират от около 3 500 г. преди н. е., когато цивилизацията е преминавала към Бронзовата епоха. Счита се че Палма де Майорка е основан през 123 г. преди Христа, като римски военен лагер на мястото на по-старо талайотско селище. След края на Западната Римска империя в Палма сити са открити следи и от византийско присъствие. През този период жителите на острова живеели относително изолирано от околния свят и се занимавали активно с пиратство.
Палма де Майорка е най-големият град и пристанище на остров Майорка, както и столица на испанската автономна област Балеарски острови. Намира се на южния бряг на залива Палма. Населението от близо половин милион души превръща района в 12-ти по численост в кралство Испания. Много българи живеят там. По официални данни колонията ни надхвърля 10 хил. души..
През Средновековието островът често бил място на битки и инвазии. През 1229 г. след продължителна обсада, градът е превзет от арагонския крал Хайме I-ви и става една от столиците на васалното на Арагон Кралство Майорка. От 1344 г. кралството се управлява от кралете на Арагон, от 1469-та – от испанските кралете. През 1715 година Майорка става част от Испанското кралство. По-късно-през 17-18 век островът често е нападана от турски и берберски пирати. Туристическата индустрия започва да се развива в Майорка през 20-те години на миналия век, когато са построени първите хотели, предназначени за най-богатите хора в Европа.
Днес „Пласа д`Еспаня“ се е превърнал в транспортното ядро на Палма сити. От тук преминават почти всички автобусни линии на града, а мястото е особено оживено. Заобиколен от стари сгради и привлекателни кафенета, на площада се откроява и стар уред за измерване на температура и атмосферно налягане. От тук започва и всяко пътешествие в града на палмите.
Кметството на Палма впечатлява с красивата си фасада и характерен за него оригинален покрив, е построено през 17-ти век. Във входа му в специални витрини са положени фигурите на владетелите на Майорка през вековете. Пред него на малък площад се вие старо маслинено дърво. Местните казват, че то е на около 600 години.
Днес с Палма де Майорка се свързват имената на певицата Конча Буйка, тенесистът Карлос Моя и художникът Хуан Миро.
В град Палма е запазена и реставрирана старата част на града. Чудновати домове има на всяка крачка.
Разхождайки се по улиците на Палма, виждам зелените и сините традиционни капаци по прозорците, които много често се появяват във филмите. Да не забравя и големите тераси – на тях можеш съвсем спокойно да си отглеждаш цяла ботаническа градина или приспособени с фенери, маси и столове, могат да ти служат за купони нощем.
„Кралската градина“. Тя е прекрасно аранжирана с невероятни цветя, дървета, чимшир, фонтани, езеро, мрамор, а също е и местообитанието на двойка бели лебеди. Феерията на водата, тишината и аромата на растенията, красотата на падащите цветове, съчетани с лежерно заспали в „каляските“ си кочияши, успяват да те грабнат и понесат на раменете на вятъра към страната на вълшебствата и мечтите.