Властите в китайския град Жуйли на границата с Мианма са си поставили за цел за пет да ваксинират всичките около 300 000 жители на града заради появата на огнище на коронавируса. От вторник насам в Жуйли са потвърдени общо 16 случая на ковид, като 12 от заразените са китайци, а останалите – граждани на Мианмар. Китайската централна телевизия показа опашки от хора, които чакат да бъдат ваксинирани. Представител на комунистическата партия в града каза за телевизията, че в Жуйли са пристигнали 159 000 дози ваксина. Телевизионни кадри показаха опустелите улици, след като градската управа нареди на хората да останат под домашна карантина и затвориха магазини и бизнеси, които не са от първостепенно значение. Властите казаха също, че ще засилят контрола по границата с Мианма, за да не допуснат незаконно проникване на хора оттам.
Това е първият случай, когато в Китай ваксинират цял град заради огнище на ковид. Националната здравна комисия съобщи, че вчера в страната са извършени около 6,8 милиона ваксинации срещу КОВИД-19, с което общият брой на поставените ваксини е достигнал 126,62 милиона.
Повече от 70 британски депутати се обявиха против въвеждането на така наречените ваксинационни паспорти, което правителството обмисля да направи, за да помогне за отварянето на икономика в момент, когато властите започват да отменят въведените заради коронавируса ограничения. Правителството разглежда идеята да изисква от хората да представят доказателство за ваксинация срещу КОВИД-19 за достъп до оживени места като пъбове или спортни събития, а премиерът Борис Джонсън вече заяви, че сертификатите вероятно ще бъдат необходими за пътуване в чужбина. Вестник „Дейли телеграф“ съобщи в събота, че изпитанията на ваксинационните паспорти ще започнат до няколко седмици в рамките на пилотен проект при провеждането на големи спортни събития и вероятно на церемония за връчване на музикални награди, за да се оценят ефектите от евентуалното им въвеждане. „Противопоставяме се на дискриминационната и предизвикваща разделения употреба на ковид сертификати за отказване на достъп на лица до услуги, бизнеси или работа“, гласи изявление, подписано от над 70 депутати от различни партии.
Сметната палата на Европейския съюз предупреди за риск от измами и злоупотреби във връзка с европейския помощен фонд за борба с ковид, който е на стойност 750 милиарда евро. Необходима е ефективна система за контрол на средствата от фонда, заяви председателят на Сметната палата на ЕС Клаус-Хайнер Лене. Средствата от помощния фонд, част от които ще бъдат изплатени като заеми, а друга част като грантове, следва да бъдат използвани за възстановяването на икономиките на страните от ЕС, които бяха засегнати негативно от коронавирусната пандемия. Европейската комисия очаква изплащането на средствата да започне през юли. Освен средствата от фонда, за възстановяването на европейските икономики се очаква да да бъдат използвани и средства от дългосрочния бюджет на ЕС до 2027 г. Така става дума общо за около 1,8 трилиона евро.
По данни на Сметната палата на ЕС милиарди евро европейски средства всяка година се озовават в погрешни ръце. В повечето случаи обаче става дума грешки, а не за измами, смятат европейските одитори.
Румънските здравни власти съобщиха, че в страната през последните 24 часа са регистрирани 5808 нови случая на коронавирусна инфекция и са починали 145 души. Продължава да расте броят на пациентите в интензивни отделения, които достигнаха рекордните 1476 души. От началото на пандемията досега в Румъния са потвърдени 964 726 случая на КОВИД-19, а 862 137 пациенти са обявени за излекувани. Починали са общо 23 819 души. През последното денонощие са направени близо 40 000 теста, а от началото на пандемията – 6 773 863. Букурещ и 12 окръга в страната се намират в т.нар. „червена зона“ с равнище на заболеваемост над 3 на 1000 жители. Средната заболеваемост за страната за последните 14 дни е 3,96 на 1000 жители. Столицата и окръзите Брашов, Клуж, Констанца, Илфов, Тимиш и Хунедоара превишават прага от 4 заразени на 1000 души. Съгласно приетите в края на миналата седмица нови ограничения в тези населени места ще бъде в сила забрана за излизане от 20.00 до 5.00 часа в петък, събота и неделя, а магазините и останалите търговски обекти ще затварят в 18.00 часа. В окръг Илфов, където степента на заболеваемост е 9,25 на 1000 жители, тези мерки важат и за делничните дни.
Индия отчете 81 466 нови заразявания с коронавирус – най-високото дневно ниво от шест месеца, след като няколко щата бяха засегнати от втора епидемична вълна. Според данни на министерството на здравеопазването общият брой заразявания е достигнал 12,3 милиона, което поставя Индия на трето място в света по този показател след САЩ и Бразилия. Броят на регистрираните смъртни случаи от КОВИД-19 в страната се е увеличил с 469 и вече е 163 396. Индия е на четвърто място в света в мрачната статистика отново след САЩ и Бразилия плюс Мексико на трето място. Ваксинационната кампания в страната набира скорост, а много индийски щати обмислят налагане на нови ограничения върху придвижването на хора. Махаращра, най-тежко засегнатият щат от коронавируса, съобщи за 43 183 нови заразявания – най-високото ниво от началото на пандемията. Местните власти вече въведоха нощен полицейски час през уикенда, но обмислят по-строги мерки, включително затваряне на местата за богопоклонение и ограничаване на влаковите пътувания. Индия наложи едни от най-суровите карантинни мерки в света в началото на миналата година, но те бяха смекчени, за да се спаси икономиката, а случаите постепенно намаляха по-късно през годината. Новото увеличение тази година представлява предизвикателство за правителството, което и без това изпитваше трудности да приложи миналогодишните ограничения.
Федералното министерство на външните работи на Германия уведоми, че въведеното от 30 март 2021 г. изискване за представяне на отрицателен PCR тест при пристигане в Германия важи и за пътниците, осъществяващи транзитни полети през летища на територията на страната, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Всички пътници, пристигащи със самолетен транспорт в Германия следва да представят негативен PCR тест, не по-стар от 48 часа. В същото време, от 2 април федералната провинция Берлин въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на COVID-19. Ограничава се напускането на домовете между 21.00 и 05.00 ч. В този времеви интервал гражданите могат да бъдат навън сами или с не повече от един друг човек. За останалата част на денонощието остава в сила въведеното по-рано тази седмица ограничение за събиране на не повече от 5 души на едно място. От 6 април влиза в сила ограничение на събиранията, според което всеки гражданин може да се среща с не повече от един представител на различно домакинство. От същата дата не се разрешават срещите на представители на различни домакинства за времето между 21.00 и 05.00 ч. Изключение се предвижда само за хората с фактическо съжителство и за болногледачи и социални работници. Остава в сила изискването за носене на маска на открито в случаите, когато не може да се гарантира дистанция от 1,5 метра. В столицата на Германия има 15 улици и 16 площада, на които носенето на предпазни маски е задължително.
В затворени пространства е задължително носенето на медицински маски тип FFP2, OP или KN95. В градския транспорт и в магазините е задължително носенето на маски тип FFP2. Берлин е третата федерална провинция, която въвежда вечерен час. От МВнР припомнят, че ограничения за напускане на домовете вече бяха въведени и в Бранденбург и в Хамбург. Валидните правила и ограничения могат да бъдат намерени на страницата на Федералното правителство: https://www.bundesregierung.de/breg-de/themen/ coronavirus/corona-diese-regeln-und-einschraenkung-gelten-1734724 При необходимост от съдействие българските граждани могат да се свържат със задграничните представителства на България в Германия на следните телефони:
Посолство на Република България във Берлин: +49 30 201 09 22;
Генерално консулство на Република България във Франкфурт: +49 69 509278 1320, +49 69 509278 13 10;
Генерално консулство на Република България в Мюнхен: +49 89 171 176 14; +49 89 171 176 15, +49 172 888 10 56.
Хърватия допуска българските граждани от 1 до 15 април 2021 г., ако представят един от следните документи – отрицателен резултат от PCR или бърз антиген тест за коронавирус, сертификат за ваксинация или медицински сертификат за преболедуван COVID-19, съобщиха от пресцентъра на МВнР. По информация на посолството ни в Загреб тестовете срещу коронавирус трябва да бъдат направени в рамките на 48 часа, преди пристигане на граничния пункт. Ако бързият антигенен тест е представен и престоят е по-дълъг от 10 дни, е необходим втори бърз тест най-късно 10 дни след датата на излизането на резултата от първия тест. Също така бързият тест трябва да фигурира в списъка на тестовете, признати от държавите членки на Европейския съюз и одобрени от Европейската комисия. Сънародниците ни могат да представят и сертификат за ваксинация, потвърждаващ, че са минали най-малко 14 дни от поставянето на втора доза или, в случай на еднократни ваксини – потвърждаващ, че са минали поне 14 дни от ваксинацията. Гражданите могат да представят и медицински сертификат за преболедуван COVID-19 или позитивен PCR или бърз антигенен тест, потвърждаващ зараза от коронавирус, като тестът трябва да е бил направен не по-рано от 180 дни и не по-късно от 11 дни преди пристигането на граничния пункт. Транзитното преминаване през страната без представяне на изброените документи е разрешено в рамките на 12 часа без пренощуване. При превишаване на 12-те часа транзит пътниците подлежат на задължителна самоизолация в страната. Предвид увеличаването на броя на новозаразените, в редица административни области в Хърватия като Дубровник, Сплит и др., са въведени допълнителни ограничения – задължително носене на маски на открито. Ресторантите и кафенетата работят само с доставки. При нужда от съдействие, българските граждани могат да се обърнат към посолството на Република България в Загреб на следните телефони за връзка: +385 146 46 609 и в извънработно време на тел.: +385 984 69 808.