Във Франция, Австрия и в Ню Йорк и Квебек се облекчават рестрикциите, въведени заради коронавирусната пандемия. След 6 месеца живот на забавени обороти заради ограниченията французите от днес могат отново да похапнат или да пийнат по чашка на терасите на ресторантите, кафенетата и баровете. Заведенията приемат обаче до 50 процента от обичайните си посетители и до 6 души на една и съща маса. Едва на 9 юни клиентите ще могат да бъдат посрещани и в закритите площи за заведенията.
Киносалоните, театрите и музеите във Франция отново могат да приемат посетители, но с маски и при спазване на критерии за броя на посетителите. Вечерният час във Франция е от 21 до 6 ч. Френският президент Еманюел Макрон заяви, че данните за коронавирусната зараза в страната се движат в правилната посока, но препоръча на всички да останат предпазливи. Кадри, излъчени по телевизия BFM, показаха Макрон и премиерът Жан Кастекс да пийват кафе на терасата на кафене на улица „Мироменил“ в Осми парижки район, близо до президентския дворец.
В Австрия завръщането към нормалния живот напредна с още една стъпка. Изцяло отварят врати ресторантите, хотелите и културните обекти. Но на входа на някои места ще трябва да се представят резултати от отрицателен тест за коронавирус, сертификат за ваксинация или документ за прекаран Ковид-19 и наличие на антитела. В някои обекти се предвижда и правене на бърз тест на място. Обектите, отварящи врати днес в Австрия, бяха затворени за повече от шест месеца заради пандемията. От клиентите продължава да се изисква да носят маски и да спазват дистанция от 2 метра, както и да регистрират личните си данни, за да улеснят проследяването на контактите. До 3000 души ще могат да посещават събития на открито с предварително определени места, а до 1500 души ще могат да присъстват на събития на закрито. Събитията без определени места са ограничени до 50 души. На частни събирания на закрито се разрешава да има до 4 възрастни и до шест деца. Баровете ще трябва да затварят врати в 22 ч., а обществените прояви ще трябва да приключват в същия час. Австрия въвежда облекчения и на изискванията за карантина за чужденците, пристигащи от редица европейски страни.
В щата Ню Йорк пък се разрешава на ваксинираните хора да не носят маски дори на закрито. Но разпореждането поражда известно объркване, тъй като никой не проверява дали хората без маски действително са ваксинирани. Търговците имат правото да продължат да налагат носене на маски в обектите си и някои от тях смятат да се придържат към това. Увеличава се и разрешеният брой клиенти в заведенията за хранене.
В Канада провинция Квебек бе обявено поетапно вдигане на рестрикциите до края на юни. Единият етап предвижда на 28 май да бъде премахнат вечерният час, а носенето на маски няма да е задължително за ваксинираните хора от 25 юни. Аржентина все съобщи за двоен черен рекорд – 745 починали за денонощие от Ковид-19 и 35 543 новозаразени.
Ваксинацията срещу Ковид-19 ще бъде задължителна в Саудитска Арабия за влизане от 1 август във всички обществени или частни места, както и за използване на обществения транспорт, съобщи саудитското правителство. Новината, предназначена да засили ваксинацията в монархията, идва в момент, в който властите решиха присъствено да се върнат на работа само ваксинирани служители в държавния или частния сектор.
Ваксинацията срещу коронавируса ще се изисква за влизане във всяко едно правителствено или частно учреждение, както и за достъп до спектакли или спортни дейности. Ваксинацията ще бъде задължителна и за влизане на места, свързани с образование или за използване на обществен транспорт. Досега са поставени 12 милиона дози ваксини. Саудитска Арабия регистрира над 435 000 случая на зараза и над 7000 починали от Ковид-19 от началото на коронавирусната пандемия. В понеделник правителството разреши на имунизираните саудитски поданици да пътуват зад граница. Разрешението дойде повече от година след забраната за напускане на територията на монархията, наложена заради пандемията.
Унгарският парламент отново удължи извънредното положение, въведено заради коронавирусната пандемия. То позволява на правителството да налага мерки срещу разпространението на заразата. Извънредното положение се удължава до есента. То създава правна рамка за правителството да издава заповеди, които иначе при нормални обстоятелства биха се нуждаели от парламентарно одобрение. Десноцентристкото националистическо правителство на премиера Виктор Орбан оправда мярката, като каза, че тя ще гарантира, че правилата, които вече са в сила, няма да станат невалидни при първоначално предвидения краен срок на извънредното положение – 22 май. Опозицията, обвини правителството, че злоупотребява с извънредното положение, за да приема разпоредби, които нямат нищо общо с пандемията. Критици на Орбан твърдят, че той е злоупотребил с правомощията, давани от извънредното положение, за да позволи на корупцията да се разрасне и да премахне университетската автономия. Извънредното положение в Унгария бе наложено първоначално за 15 дни в началото на ноември и оттогава се продължава. В Унгария случаите на зараза намаляват. Но неотдавна за двуседмичен период броят на новите инфекции в страната беше най-големият за Европа – 193,66 случая средно на 100 000 души за период от 14 дни. Досега в Унгария са напълно ваксинирани 2,7 милиона души. Там се използват и все още неодобрените от ЕС руска ваксина Спутник V и китайската ваксина на Синофарм.
видео и снимки Reuters / САЩ