Рекорден брой украинци са приети в болница с Ковид-19 през последните 24 часа, показват данни на здравното министерство. Здравният министър Максим Степанов написа във Фейсбук, че 5052 души са приети в болница през последното денонощие. Предишният рекорд е бил 4887 души на 17 март. През последните 24 часа Украйна е регистрирала и 11 932 новозаразени и 203 свързани с новия коронавирус смъртни случаи.
Според Степанов влошаването на ситуацията се дължи на британския вариант на новия коронавирус, който е открит в Украйна в края на февруари. До момента в 41-милионната страна около 197 000 души са получили първа доза ваксина от началото на ваксинационната кампания преди месец. В Украйна са регистрирани над 1,64 милиона заразени и 31 954 починали от новия коронавирус.

Турция ще започне ваксиниране на хората над 60 години и някои рискови групи на фона на увеличение на дневния брой на новозаразените с коронавирус, заяви министърът на здравеопазването Фахреттин Коджа, цитиран от в. „Хюриет дейли нюз“. Той съобщи в Туитър, че съпрузите на хората над 60 години също ще имат право на ваксинация в този етап. Рисковите групи включват хората със съпътстващи заболявания. Турция започна ваксинациона програма през януари с ваксината Коронавак на китайската фармацевтична компания Синовак. Досега са приложени над 14,6 милиона дози. Тази седмица страната получи и около 1,4 милиона дози от ваксината на Пфазйер/Бионтех. До 18 март беше завършена ваксинацията на хората над 65 години и здравните служители, посочи министърът. Хората над 65 години представляват 9,5 процента от населението и са били близо 8 милиона през 2020 г., според данни на Турския статистически институт. В Турция вчера бяха регистрирани 30 021 нови случая на коронавирусна инфекция, а 151 души души починаха. От началото на пандемията в страната са потвърдени 3 179 115 случая, а жертвите са 30 923.

Русия съобщи за 9088 новозаразени с Ковид-19, в това число 1878 в Москва, с което общият брой на заразените в страната става 4 519 832. Руският щаб за борба с новия коронавирус съобщи и за 336 починали през последното денонощие, с което общият брой на смъртните случаи в Русия става 97 740.

Пратка от 24 000 ваксини на компанията АстраЗенека, осигурени чрез програмата КОВАКС, пристигна днес на летището в Скопие, съобщава МИА, като отбелязва, че ваксините са произведени в Южна Корея. Планира се ваксинационният процес да започне в сряда, а здравният министър Венко Филипче уточни, че първите ваксинирани ще бъдат хора над 75 години, страдащи от хронични болести. КОВАКС съобщи, че още 76 000 дози от същия производител се очаква да пристигнат до края на април. Министърът, който посрещна пратката заедно с представители на дипломатическия корпус, на Световната здравна организация (СЗО) и УНИЦЕФ, благодари за помощта. „Нека да благодаря на всички страни, които подкрепиха тази система, особено на представителите на приятелските страни тук с нас днес – САЩ, Германия, Великобритания, Франция, както и на представителите на СЗО и УНИЦЕФ, които ни помогнаха да организираме транспорта, получаването и по-нататъшната употреба на тези ваксини на базата на опита на страните, в които те се прилагат“, заяви Филипче.
Той посочи, че сега страната е готова да осъществи бърза и ефективна имунизационна програма, тъй като има съобщения за пристигането на още ваксини идния месец. „Освен допълнителните 76 000 дози чрез КОВАКС вчера получихме добри новини от ЕС, ваксините от Китай също трябва да пристигнат през април, което означава, че всички рискови групи ще бъдат ваксинирани, щом дозите пристигнат“, посочи министърът.
Премиерът Зоран Заев съобщи снощи, че председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е обещала доставка на 651 000 дози ваксини срещу новия коронавирус на страните от Западните Балкани.

На фона на третата вълна на пандемията от КОВИД-19 в Румъния влизат в сила нови ограничителни мерки за борба с разпространението на новия коронавирус, съобщават румънските медии. Въвежда се вечерен час (забрана за напускане на дома) от 20,00 ч. до 05,00 ч. (а не от 22,00 ч., както бе досега) за дните петък, събота и неделя в населени места, където равнището на заболеваемост е над 4 случая на 1000 души население за период от 14 дни. В тези населени места търговските обекти и услугите ще приключват работа в 18,00 ч. в петък, събота и неделя. Изключения се допускат само за пътуване до работа; за оказване на неотложна медицинска помощ и закупуване на лекарства; за транзитно пътуващи хора; по основателни причини, като грижа за дете, оказване на помощ на възрастни хора, болен човек или човек в неравностойно положение и при смъртен случай на член на семейството. В тези случаи хората ще бъдат длъжни да представят на властите декларация на собствена отговорност за целта на излизането. В населените места, където в период от 14 дни равнището на заболеваемост е над 7,5 случая на 1000 души население, се забранява излизането от дома от 20,00 ч. до 05,00 ч. през цялата седмица, при същите изключения. Търговските обекти и услугите в населените места със заболеваемост над 7,5 на 1000 ще работят до 18,00 ч. през цялата седмица. Аптеките, бензиностанциите и икономическите оператори, които правят доставки по домовете, продължават нормално работа при спазване на мерките за здравна защита. Същото важи и за транспортните фирми за превоз на хора с капацитет над 9 места и транспорт на стоки с превозни средства над 2,4 тона. Забраняват се обаче спортните дейности в затворени пространства като фитнес зали и спортни центрове в населени места с 14-дневна заболеваемост над 4 на 1000 души население. Днес ще бъде разрешено придвижване извън дома до 22,00 ч. заради Пасха, а на 3 и 4 април от 20,00 ч. до 02,00 ч. за присъствие и участие в религиозните служби на католическия Великден.
В Румъния към днешна дата са регистрирани 936 618 случая на КОВИД-19, от които 4439 през последното денонощие. Починалите с коронавирусна инфекция са 23 114, от които 117 през последните 24 часа.
В интензивните отделения в момента има 1386 пациенти с ковид, а общият брой на хоспитализираните е 12 744.
Над 837 000 души (837 060) са обявени за излекувани. В Букурещ нивото на заболеваемост днес е 7,02 на 1000 души население, а в съседния окръг Илфов – 8,33 на 1000 души. Сред окръзите с високи нива на заболеваемост са Тимиш (6,02 случая на 1000 души) Клуж (5,79 на 1000), Брашов (5,25 на 1000), Хунедоара (4,71 на 1000) и Констанца (4,14 на 1000).

Масовата ваксинация на възрастните хора в Албания започна тази сутрин в столицата Тирана, където стотици граждани над 70 години се наредиха на опашка на централния площад, за да попълнят необходимите формуляри и да получат доза от ваксината в две големи тенти. След като им бъде инжектирана ваксината, възрастните хора ще останат 20 минути под наблюдение за евентуални странични ефекти. Здравният министър Огерта Манастрирлиу информира по-рано, че масовата ваксинация за хора над 70 години ще започне с китайската ваксина на компанията Синовак, а записванията може да бъдат направени и онлайн, посочва сайтът „Албениън дейли нюз“. Масовата ваксинация на възрастните хора започва, след като Албания получи 192 000 дози от китайската ваксина на Синовак по-рано тази седмица. Междувременно ваксинацията на учителите с препарата на АстраЗенека продължава. Ваксинацията върви бавно в страните от Западните Балкани, а Албания е получила по-малко от 100 000 дози от Пфайзер, АстраЗенека и Спутник V. Страната вече е ваксинирала 65 000 здравни служители, хора над 80 години и учители. Албания, която има население от 2,8 милиона души, е подписала договори за общо около 2,5 милиона дози ваксини от Пфайзер, АстраЗенека, Спутник V и Синовак. Правителството продължава да работи за осигуряване на нови договори за ваксини, така че цялото население да бъде ваксинирано до началото на 2022 г. По-рано тази седмица премиерът Еди Рама посети Турция, от където осигури 192 000 дози на Синовак. Очаква се още 500 000 дози от китайската ваксина да пристигнат в Албания в рамките на два месеца. Рама каза, че фармацевтичната компания Синовак планира да построи фабрика в Албания, за да произвежда различни ваксини. Албания цели да поставя поне по 10 000 дози на ден, за да има 500 000 ваксинирани до юни, каза здравният министър Огерта Манастирлиу. Правителството иска страната да има готовност за приемане на туристи това лято. В годините преди пандемията туризмът се превърна във важна индустрия за икономиката на Албания. От чуждестранните туристи в Албания няма да се изисква да представят доказателство, че са ваксинирани срещу коронавируса.

През уикенда Сърбия ваксинира срещу КОВИД-19 хиляди граждани на съседните Босна и Херцеговина, Северна Македония, Черна гора и Хърватия. В Белград в събота са били поставени 9600 ваксинни дози на чужденци от региона, съобщи за сръбската кабелна телевизия Вести председателят на Белградския градски съвет Никола Никодиевич. Граждани на съседни държави се ваксинират и в градовете Нови Сад и Ниш, според публикации в медиите. Босненски медии съобщиха за големи опашки на граничните пунктове между Босна и Сърбия в събота сутринта. Много граждани на Босна и на Северна Македония изразиха своята благодарност към Сърбия в социалните мрежи. В тези две балкански страни процесът на ваксинация срещу новия коронавирус е едва в началото си. Сръбското правителство представи ваксинационната кампания като планирана мярка за бизнесмени от региона с цел активизиране на регионалните търговски връзки. Сръбската търговска камара сключи споразумения с партньорски организации за тази цел. Това обаче се опровергава от информации в социалните медии. Според тези съобщения е достатъчно само да се представи босненски паспорт във ваксинационен център, за да бъде извършена имунизация без предварително записване. Никодиевич призна, че много бизнесмени са взели със себе си свои роднини и в крайна сметка на никой не е била отказана ваксинация. Самата Сърбия се справя доста добре с процеса на имунизация срещу КОВИД-19: до неделя 20 процента от населението е получило минимум една доза, а 13 процента са ваксинирани и с двете дози. Сърбия, чието население е близо 7 милиона души, използва масово руски и китайски ваксини срещу КОВИД-19, в допълнение към западните, посочва агенцията.

Словенското правителство прие днес препоръката на местните епидемиолози за налагане на по-строги ограничителни мерки заради нарастването на новите случаи на КОВИД-19 и ще въведе локдаун от 1 до 11 април. В този период ще бъде забранено пътуването извън отделните региони на страната, с изключение на Великден, когато ще бъде разрешено събиране на до шест души от две домакинства, включително децата. По-голямата част от публичната администрация ще работи от вкъщи, като същата препоръка е валидна и за държавните и частните компании. Носенето на предпазни маски на открито става задължително отново.
Граничният режим ще бъде затегнат още от утре, като ще бъде позволено влизане в страната само на хора с отрицателен PCR тест. Премиерът Янез Янша каза, че по-строгият граничен контрол се налага заради тревожния брой нови случаи на КОВИД-19 в някои страни от Западните Балкани.

По материали на AP / САЩ и Reuters / САЩ