Народното събрание гласува преместването на Бюрото за защита на свидетелите в Министерството на правосъдието с приетия на второ четене общ законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на лица, застрашени във връзка с наказателно производство. Общият законопроект обединява приетите на първо четене законопроекти на „Има такъв народ“, „Изправи се БГ!Ние идваме!“ и „Демократична България“. Редакционни поправки в текстовете направиха от парламентарните групи на ГЕРБ-СДС и ДПС. Те обаче не бяха приети при гласуванията в пленарна зала. Още на първо четене от двете парламентарни групи бяха „против“ промените. Според приетите текстове Бюрото по защита е самостоятелна организационна структура – „Бюро по защита на застрашени лица“ към министъра на правосъдието, който назначава ръководителя на Бюрото по защита и служителите в него по ред и начин, определени с правилника за прилагане на закона.
Депутатите решиха още от функциите на Бюрото по защита да бъдат премахнати тези, свързани с принудителното довеждане на лица по разпореждане на главния прокурор, както и по охраната и обезпечаването на провеждането на действия по разследването, разпоредени от главния прокурор.Текстът, който бе приет относно функциите на Бюрото по защита, предвижда осъществяване на специалната защита по организиране и осъществяване на личната физическа охрана на защитени свидетели, техни възходящи, низходящи, братя, сестри, съпруг или лица, с които те са в особено близки отношения, при условията и по реда на Наказателно-процесуалния кодекс. Предвидено е министърът на правосъдието да преценява обективността и степента на заплахата, както и възможността за включване в Програмата за защита на свидетели, след което издава акт за предоставяне на защита.
Не бе прието предложението на народния представител от ДПС Хамид Хамид срокът за преместването на Бюрото от три да стане шест месеца. Хамид се позова на становищата, изразени от представители на съдебната власт, че ще им бъде необходимо повече време за това. Освен всичко, Хамид посочи, че ще трябва и да се плащат заплати, за които в МП не са предвидени средства. Според приетите текстове от влизането в сила на закона министърът на правосъдието съвместно с главния прокурор осъществяват дейностите, необходими за преминаване на Бюрото по защита към министъра на правосъдието в тримесечен срок. Тримесечният срок се прилага и за дейностите, свързани с прехвърлянето на дълготрайните материални активи.
В хода на дебата Анна Александрова от ГЕРБ-СДС попита представителите на „Демократична България“ това ли е реформата в съдебната система? Реформа в съдебната система за един месец ли се прави – без правителство, без политическа отговорност, и без мнозинство в НС, попита Александрова. Атанас Славов от „Демократична България“ се обърна към колегите си от ГЕРБ, с думите, че те са имали шанса да направят дълбока съдебна реформа през 2015 г. „Видяхме какво се случи тогава. Съдебната реформа не просто предстои, тя е дължима на българските граждани. Съдебна реформа ще има, ако България иска да остане в ЕС. Съдебна реформа ще има, ако България иска да вземе от европейските средства за подпомагане“, посочи Славов. В отрицателен вот Тома Биков /ГЕРБ-СДС/ заяви, че е гласувал „против“, че тази работа е смешна и изтъкна, че с промените се мести едно бюро от едната стая в другата. „Голямата работа – да можете да кажете нещо на вашите избиратели“, отбеляза Биков и допълни, че ако утре Гешев стане правосъден министър, сигурно Бюрото ще бъде преместено от Министерство на правосъдието в Прокуратурата.
снимки БНР, ДИР.БГ и БГНЕС