Постоянното присъствие на хора на Марс ще бъде възможно до края на десетилетието, а до 2100 г. може да има град с население от един милион. Това заяви Робърт Зубрин, президент на Марсианското общество, инженер и ентусиаст в изследванията за Марс. Кацналият в четвъртък на червената планета марсоход Perseverance включват устройство за производство на кислород от атмосферата. Разработчиците се надяват, че в бъдеще тази технология ще бъде търсена за получаване на ракетно гориво, необходимо по време на пилотирани мисии до Марс.

Засега присъствието на хора на Марс остава научна фантастика, тази планета е твърде далеч и крие много загадки. Бизнесменът и собственик на SpaceX Илон Мъск обяви целта да започне пилотирани полети до Марс до 2026 г., но според експерта този план ще бъде коригиран. Най-вероятно ще отнеме време до 2030 г. Вероятно до 2026 или 2028 г. той ще може да изпрати кораби Starship с товарни или роботизирани мисии до Марс и да започне автоматизирано изграждане на базата, смята Зубрин. Преди да изпратим хора там, ще ни трябва мощности, системи за генериране на гориво от марсиански кислород и вода.

Плановете на Мъск да изпрати милион жители на Земята на Марс до 2050 г., според експертът са твърде амбициозни. Но можем да изпратим дотогава хиляда души, те ще създадат индустриални и селскостопански възможности на Марс, така че да има възможност да се поддържа жизнената дейност на повече хора. Колкото повече хора летят до Марс и се родят на Марс, толкова по-бързо ще разширим нашето присъствие, ще станем град до 2070 г., град с над милион или дори повече жители до 2100 г. “, казва Зубрин.

По РИА Новисти / Русия